تزریق بوتاکس

تزریق داروی بوتاکس: عوارض جانبی ،نحوه و هزینه آن
داروی بوتاکس چیست؟
برای بسیاری از مردم واژه بوتاکس آنطور که باید شناخته شده نیست ؟ از تغییرات شیمیایی سم گونه ای از باکتری به نام باکتری کلستریدیوم بوتولینوم دارویی تهیه می کنند تحت نام تجاری بوتاکس . لازم به توضیح است که سم این باکتری باعث مسمومیت مواد غذایی می شود ، اما با تغییر ساختمان مولکولی آن، دارویی به نام بوتاکس به دست می آید که فواید دارویی متعدد و روزافزونی دارد. بوتاکس در شرکت آلرگان آمریکا ساخته میشود . در بازار دارویی سایر کشورها نیز این دارو به اسامی دیگری تولید می شود در ایران به نام بوتاکس شاخته می شود .
تزریق بوتاکس در درمان چروکهای و زیباسازی پوست صورت بکار گرفته می شود. بوتاکس پیشانی برای افرادی بکار گرفته می شود که خطوط عمیق تری دارند، در این حالت اغلب ترکیبی خواهند بود تا نتایج درمانی بهتری را رقم زنند. کاربرد بوتاکس در درمان تعرق زیاد و نیز تناسب اندام بعد از زایمان نیز حائز اهمیت است .
علاقه مندان برای درمان با تزریق بابوتاکس در کلینیک تخصصی رویاء طلایی، از سوی پزشکان متخصص برای درمان آماده می شوند و در مورد چگونگی درمان و نیز نتایج آن با آنها صحبت می شود . پزشکان تلاش می کنند اطلاعات لازم و کافی از روش های درمانی و نیز خطرات و عوارض جانبی آنها با بیماران صحبت خواهند کرد.
داروی بوتاکس برای سه هدف ذیل مورد استفاده قرار می گیرد:
1- کنترل اسپاسم و گرفتگی عضلات
2- تعریق بیش از حد زیر بغل
3- بهبود وضعیت زیبایی
موارد استعمال و کاربرد داروی بوتاکس
 رفع چین و چروک پوست
 از بین بردن خطوط اخم و خنده
 رفع چین و چروکهای اطراف چشم
 درمان عرق کردن زیاد بدن
 درمان افتادگی پوست گردن
سازوکار عملکرد بوتاکس
سیستم عصبی کنترل کننده انقباضات عضله ماده ای را ترشح می کند به نام استیل کولین که عامل انقباض عضله است، داروی بوتاکس پس از تزریق توسط عضله جذب می شود و در محل اتصال سیستم عصبی و ماهیچه ترشح استیل کولین را مسدود می کند و سبب جلوگیری از انقباض عضله می شود که به مدت ۳ تا ۶ ماه ماندگاری و دوام خواهد داشت. بوتاکس با این عملکرد از بین خواهد برد. بنابراین تزریق آمپول بوتاکس برای رفع چروک پوست صورت و جوانسازی پوست بسیار مناسب است. علاوه بر بوتاکس با لیفت وکشیدن پوست صورت نیز میتوانید ظاهری زیباتر آفرید .
نحوه تزریق بوتاکس
روش تزریق آمپول بوتاکس معمولاً به این صورت است که در مطب پزشک متخصص و یا در کلینیک به صورت سرپایی انجام می شود بنابراین نیازمند بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست. تزریق بوتاکس لب پس از ضد عفونی کردن با استفاده از سوزن های بسیار ریز صورت می گیرد این گونه تزریق ها برای بیماران دردناک نیستند و بیماران نیازمند به دریافت هیچ گونه مواد بی حس کننده نمی باشند. لذا از عوارض جانبی ناشی از دریافت مواد بی حس کننده نیز در امان خواهند بود. مراحل تزریق آمپول بوتاکس در نواحی مختلف صورت متفاوت است همانطور که میدانید در لب به وسیله سوزن های بسیار باریک صورت می گیرد پزشک پس از ضد عفونی کردن پوست صورت، با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از داروی بوتاکس را در ابرو ، پیشانی و اطراف چشم ها تزریق می نماید. پس از تزریق ایجاد التهاب در محل تزریق امری معمولی است لیکن التهاب و قرمز شدن پوست در محل تزریق در طول چند ساعت از بین می رود. پس از تزریق، بهتر است از دراز کشیدن و مالش محل تزریق خودداری شود تا بوتاکس بطور کامل جذب عضله گردد.
چین و چروک دور لب و صورت پس از یک یا دو روز شروع به محو شدن میشود. این تاثیر از ۳ تا ۶ ماه دوام و ماندگاری دارد و پس از آن تاثیر بوتاکس به تدریج از بین می رود و مجدداً چین و چروک پوست نمایان می شود. به این ترتیب ممکن است بیمار تزریق بوتاکس را به درخواست خود برای رفع چروک دور لب تکرار نماید.از تزریق بوتاکس خط خنده نیز برای از بین بردن خطوط خنده در اطراف دهان استفاده می شود.
زمان مورد نیاز تزریق بوتاکس
طول درمان عادی بیمار با تزریق بوتاکس به ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد و معمولاً این مدت برای بیمار به سادگی قابل تحمل است و حداقل ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد. اکثر افراد می توانند در همان روز درمان به فعالیت های کاری و عادی زندگی خود باز گردند، هر چند معمولاً به بیمار پیشنهاد می شود از انجام فعالیت های شدید برای مدت یک روز پس از درمان خودداری شود.
پس از درمان با تزریق بوتاکس در محل تزریق و یا عضو ممکن است با مقدار کمی التهاب و قرمز شدگی مواجه شوید که این علائم در طول ۲ تا ۴ ساعت پس از تکمیل درمان بر طرف خواهند شد. شما می توانید تقریباً بلافاصله پس از درمان فعالیت های عادی خود را شروع کنید، اما باید توجه داشته باشید از انجام فعالیت های شدید که نیازمند خم شدن به جلو برای زمان طولانی است برای ۲۴ ساعت اول پس از درمان خودداری نمایید. همچنین آرایش کردن صورت پس از گذشت چهار ساعت از تکمیل درمان بری شما امکان پذیر خواهد بود.
موارد استفاده از بوتاکس
موارد استفاده تزریق بوتاکس در نواحی مختلف بدن به شرح زیر است:
1- صورت
بوتاکس خط خنده برای درمان هایی نظیر
خط خنده و اخم
رفع چین و چروک صورت
رفع جین و چروک دور چشم و لب
رفع چین و چروک خطوط پیشانی و چروک پیشانی
اصلاح ظاهر ابرو (تزریق بوتاکس می تواند برای تغییر شکل ابرو جهت ایجاد یک ظاهر مناسب تر و زیباتر مورد استفاده قرار گیرد)
بالا بردن (لیفت) ابرو
اصلاح وضعیت تقارن ابرو (برای بالا بردن ابروی پایین تر به سطح مشابه وضعیت قرارگیری ابروی بالاتر)
بالا بردن گوشه های دهان
اصلاح وضعیت لب بالا پایین
خطوط ماریونت «خطوطی که از گوشه دهان به طرف پایین به داخل غب غب کشیده می شوند»
عریض کردن لب برای اصلاح طرح لبخند لثه ای
صاف کردن پوست (اصلاح گودی چانه و شکاف اضافی آن) بهبود ظاهر جراحت های جدید و قدیمی موجود بر روی پوست صورت و تعریق زیاد بدن
2- گردن:
درمان خطوط افقی گردن «شبیه گردن بند»، خطوط عمودی گردن
3- سینه:
درمان چین و چروک در بخش میانی سینه
آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟
هر گونه تزریق به بدن می تواند دردناک باشد، اما سوزن های استفاده شده برای تزریق بوتاکس بسیار کوچک هستند و به همین خاطر درد تزریق با استفاده از آنها معمولاً بسیار کم احساس می شود. در این حالت می توان ناحیه
تزریق را با استفاده از کرم های بی حسی موضعی یا بسته های یخ قابل استفاده برای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از تزریق بی حس کرد و به این ترتیب بیمار دیگر هیچ دردی را هنگام تزریق احساس نخواهد کرد.
عوارض جانبی:
عوارض جانبی تزریق بوتاکس بسیار کم و موقتی هستند. خستگی، ناراحتی یا درد در محل تزریق، سر درد، افتادگی چشم و واکنش های آلرژیک همگی می توانند از عوارض ناشی از تزریق بوتاکس باشند. پزشک حتما درباره
عوارض تزریق بوتاکس با شما صحبت خواهد کرد. همواره مطمئن شوید که با پزشک خود درباره مسائل زیر صحبت کرده اید:
هر گونه شرایط عصبی یا عضلانی که با آن مواجه هستید.
 زمان آخرین تزریق انجام شده
 وجود هر گونه آلرژی در بدن و یا حساسیت به بوتاکس
 داروهایی که هم اکنون مصرف می کنید و داروهایی که قرار است در آینده نزدیک مصرف نمایید.
 باردار ی و شیر دهی
 سابقه جراحی صورت
 برخی بیماران پس از تزریق انواع بوتاکس (بوتاکس، دیسپورت، زئومین و …) انتهای ابروهایشان بیش از حد بالا می رود و به اصطلاح ابروی شیطونی پیدا می کنند. ابرو شیطونی نیز ممکن است یکی از عوارض جانبی تزریق بوتاکس باشد که باعث می‌شود که چهره همواره عصبانی به نظر آید. گاهی چروک‌های غیرعادی دیگری نیز بالاو کنار ابرو دیده می‌شود که تضاد ناخوشایندی با ناحیه صاف شده پس از تزریق دارد و حالتی غیرطبیعی در چهره ایجاد می کند. این عارضه نتیجه تزریق غیریکنواخت بوتاکس بین دو ابرو یا سهل‌انگاری در درمان مناسب کنار ابرو است. خوشبختانه درمان ابرو شیطونی را می‌توان با تزریق مقدار بسیار کمی بوتاکس در عضله‌ی بالا برنده ابرو اصلاح نمود.
هزینه و قیمت
هزینه های تزریق بوتاکس بستگی به تعداد تزریق های مورد نیاز بیمار دارد. تعداد واحدهای تزریق مورد نیاز شما بطور معمول با توجه به میزان فعال بودن عضلات تعیین می شود. توجه داشته باشید که هزینه بوتاکس از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و عوامل مختلفی بر روی این هزینه تاثیر گذارند. بهترین راه برای اطلاع از هزینه های تزریق بوتاکس در ناحیه مورد نظر مذاکره حضوری با پزشک متخصص می باشد.
نتیجه گیری
در پزشکی زیبایی تزریق داروی بوتاکس یک عمل تهاجمی محسوب می شود هر چند که روش درمانی تزریق بوتاکس به نسبت ساده و برخوردار از تاثیرات چشمگیر با ریسک کم است این عمل باید با دسترسی به کمک های اولیه و با توجه به اصول استریل برای بیمار انجام شود. به این ترتیب به منظور جلوگیری از عوارض تزریق بوتاکس، لازم است از تزریق بوتاکس در محل های غیر استاندارد همچون آرایشگاه ها، باشگاه های ورزشی، موسسات زیبایی و موارد مانند آن خودداری شود و حتماً برای این نوع تزریقات از کلنیک پوست و زیبایی و لیزر رویای طلایی در این حوزه استفاده شود. این گونه روش درمانی نیازی به اقدامات قبل از درمان ندارند. به هر حال، بعنوان مراقبت بعد از ترزیق بوتاکس از بیمار خواسته می‌شود عضلات درمان شده را به آرامی حرکت دهد و به مدت چهار ساعت به پشت دراز نکشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *