لاغری موضعی

افراد زیادی به دنبال لاغری موضعی هستند. ایشان که از هیأت کلی و وزن خود راضی هستند، در پی کوچک کردن بخشی از بدن خود چون شکم، باسن و دیگر اندام‌های بدن برمی‌آیند. روش‌های متفاوتی برای لاغری موضعی وجود دارد. عموماً افراد از رژیم غذایی، ورزش، کمربند لاغری و ژل‌های موضعی برای رسیدن به اندام دلخواه خود استفاده می‌کنند. امّا این روش‌ها کمتر به نتیجه مطلوب منتهی می‌شوند.

 

جراحی پلاستیک لاغری موضعی راهکاری مناسب برای کسانی است که روش‌های دیگر برای لاغری موضعی ایشان مفید نبوده است. این جراحی، قابل استفاده برای لاغری موضعی تمام اندام‌های بدن اعم از شکم، باسنف بازو و غبغب می‌باشد. جراحی لاغری موضعی اندام بدن را اصلاح کرده و تناسب و زیبایی جسمانی را به ارمغان خواهد آورد.

روش جراحی لاغری موضعی

 

روش‌های متفاوتی برای جراحی لاغری موضعی وجود دارد. در حال حاضر پزشکان با دستگاه‌ها و فنون متفاوتی به جراحی پلاستیک لاغری مبادرت می‌ورزند. کویتیشن، کرایولیپولیز، لیپولیزر و مزوتراپی از جملۀ این روش‌ها هستند که در ادامه اطلاعاتی دربارۀ این روش‌های درمانی ارائه خواهد شد.

 

کویتیشن

 

این روش لاغری که با دستگاه (RF Cavitation) انجام می‌شود از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین ورش‌های جراحی لاغری موضعی است. دستگاه کویتیشن انقلاب و جهش بزرگی در جراحی لاغری موضعی ایجاد کرد. پیش از این لاغری موضعی با روش‌هایی همچون لیپوساکشن انجام می‌گرفت. اکنون بیش از سه دهه است از عرضۀ دستگاه کویتیشن می‌گذرد و در طول این سالها موجبات زیبایی و تناسب اندام افراد زیادی را فراهم کرده است.

 

هر چند سالها از عرضۀ این دستگاه گذشته و بعد از آن دستگاه‌های جدیدتر با فن‌آوری به روزتر مانند لیزر و فراصوت ارائه شده است، امّا این دستگاه هنوز کاربرد زیادی دارد. این دستگاه در مقابل رقبایش از عملکرد بسیار خوبی برخوردار می‌باشد. زیرا سازندگان این دستگاه به طور مداوم این دستگاه را به‌روز کرده و قابلیت‌های آن را افزایش می‌دهند. دستگاه‌های کویتیشن کنونی بسیار کارآمدتر از دستگاه‌های کویتیشن پیشین هستند.

 

روش کار کویتیشن چنین است که با تابیدن موج‌های الکترومغناطیسی به بافت‌های اضافه، این سلول‌‌های چربی شکسته و خرد می‌شوند. سلو‌ل‌های شکسته شده، به مواد سیال و جذب شونده‌ای بدل می‌شوند که در جریان خون جذب شده و با سوخت و ساز بدن به کلی از جسم خارج می‌شوند. این روش درمانی نیاز ی به بریدن و پاره کردن پوست بدن ندارد و امواج از روی پوست بر بافت مورد نظر تابیده و مؤثر واقع می‌شوند.

 

کویتیشن برای درمان بزرگی و چاقی شکم بسیار مفید خواهد بود. زیرا یا تاباندن اشعۀ مادون قرمز نه تنها چربی شکم را از بین می‌برد که سبب سفت شدن پوست شکم نیز خواهد شد.

کرایولیپولیز

 

کرایولیپولیز که معادل فارسی آن سرمادرمانی است یکی دیگر از روش‌های لاغری موضعی می‌باشد. در این روش چربی‌های زیرپوستی با سردسازی شکسته و نابود خواهند شد. کرایولیپولیز آسیبی به بافتهای کناری و پوست نخواهد رساند و عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

 

این روش در نواحی مشخصی از بدن کاربرد دارد و عموماً برای از بین بردن چربی‌های شکم و پشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. درمان دورۀ یک تا چهارماهه خواهد داشت. قابل ذکر است که این روش درمانی، تأثیر قاطع و دائمی نخواهد داشت. ممکن است سلول‌های چربی باقی‌مانده دوباره رشد کنند و چاقی موضع دوباره برگردد. بنابراین لازم است با ورزش و رژیم غذایی و یا جلسات درمانی بیشتر در جهت حفظ لاغری اندام خود تلاش کنید تا نتیجۀ حاصل شده را از دست ندهید.

 

لیپولیزر

 

لیپولیزر یکی از روش‌های لاغری موضعی است که بیشتر در شکم و پهلو مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از لیزر برای آب کردن چربی‌ها بهره برده می‌شود. روش کار چنین است که لیزر با سطوح پایین به غشای سلولی بافت‌های چربی برخورد خواهد کرد و حفره‌هایی در این سلول‌ها ایجاد خواهد کرد. با ایجاد این حفره‌ها، باعص از بین رفتن حجم این سلول‌ها و نابودی آن‌ها می‌شود. در واقع این حفره‌ها اسیدهای چرب، گلیسرل و تری‌گلیسریدها را به فضاهای سلولی می‌برد. اسیدهای چرب در سوخت و ساز بدن به انرژی تبدیل خواهند شد و مابقی از طریق غدد لنفاوی از بدن خارج خواهند شد. برای تسریع روند آب شدن و از بین رفتن چربی‌ها، لازم است بعد از درمان، فرد هر روز ورزش کرده و زیاد آب بنوشد.

 

لیپولیزر به بافت‌های سلولی پوستی، عصبی و عروقی آسیبی وارد نخواهد کرد. درد و عوارض جانبی ندارد. این روش باعث سفتی و جوان‌‌تر شدن پوست نیز خواهد شد. این روش به دلیل توانایی بازتولید و ترمیم کولاژن برای جوان‌سازی پوست و رفع چین و چروک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مزوتراپی

مزوتراپی از دیگر روش‌های جراحی موضعی لاغری است. از این روش بیشتر برای لاغری و از بین بردن چربی‌های شکم، چانه، باسن، ران و کمر استفاده می‌شود.  این روش در جوان‌سازی و رفع چین و چروک پوست صورت نیز کاربرد دارد.

 

مزوتراپی روشی بسیار ساده است امّا زمان‌بر است. درمان در مطب پزشک و در 8 تا 10 جلسۀ 30 تا 40 دقیقه‌ای انجام می‌شود. این جلسات درمانی هفتگی خواهد بود. برای درمان، محلولی متشکّل از ویتامین‌ها، مواد معدنی، داروها و آمینواسیدها در لایۀ چربی جمع شده در زیر پوست تزریق خواهد شد. تزریق به لایۀ میانی پوست خواهد بود و چندان عمیق نیست.  این محلول به نحو مؤثری بافت‌های چربی زیر پوست را نابود خواهد کرد. محلول تزریقی و تعداد تزریقات به ناحیه مورد نظر و میزان چربی‌های انباشته شده بستگی دارد. تعداد و فاصلۀ جلسات درمان بسته به محل مورد درمان متغیر خواهد بود. به عنوان مثال ممکن است پزشک شما برای لاغری پهلوها و یا شکمتان 4 تا 7 جلسۀ درمانی با فاصلۀ 2 تا 4 هفته‌ پیشنهاد کند. تزریق با آمپول و سوزنی بسیار ریز انجام می‌گیرد. بنابراین کبودی و ورم آن بسیار محدود بوده و خیلی زود رفع خواهد شد.

 

مزوتراپی درد و ناراحتی خفیفی به همراه دارد و نیاز به بیهوشی و بی‌حسی نخواهد داشت. امّا بیمارانی که تحمّل درد را ندارند می‌توانند در طول درمان از کرم بی‌حسی و یا قرص مسکن استفاده کنند. احتمالاً پس از درمان اندکی کبودی در محل تزریق دیده شود. اما جای نگرانی ندارد این کبودی بعد از یک هفته کاملاً محو خواهد شد. ممکن است در روزهای آغازین، فرد پی از درمان احساس درد و سوزش خفیفی داشته باشد، که کاملاً طبیعی است. بیمار بعد از درمان نیاز به استراحت ندارد و به محض پایان یافتن درمان می‌تواند فعالیّت‌های روزانه خود را از سر بگیرد.

 

مزوتراپی روشی بسیار کم‌خطر و کم هزینه است و عوارض بعد از درمان دارد. فقط کافی است قبل از درمان تست حساسیت انجام دهید تا از بروز هر مشکلی جلوگیری نمایید.

همه افراد نمی‌توانند تحت مزوتراپی قرار گیرند. کسانی می‌توانند از یان روش استفاده کنند که در سلامت جسمی خوبی برخوردار باشند. زنان باردار، بیماران قلبی، بیماران دیابتی که انسولین مصرف می‌کنند و  همۀ کسانی که از داروهای رقیق کنندۀ قلب استفاده می‌کنند، باید از مروتراپی اجتناب کنند.

 

لیپوساکشن

 لیپوماتیک از دقیق‌ترین و جدیدترین روش‌های جراحی لاغری موضعی است. لیپوماتیک با امواج اینفراسونیک بافت‌های چربی را از از هم پاشیده و بدون اینکه به سلول‌های چربی آسیب بزند، آنها را از زیر پوست بیرون کشیده و تخلیه می‌کند. چربی خارج شده با لیپوماتیک کاملاً سالم بوده و می‌توان برای حجیم سازی گونه و صورت از آن استفاده کرد. این روش به جمع شدن پوست بعد از درمان، کمک شایانی می‌کند، امّا در مواردی که شلی و  افتادگی پوست زیاد باشد، نیاز است که با عمل جراحی پوست کشیده و سفت شود.

 

این روش درمانی نیاز به بیهوشی عمومی ندارد و بی‌حسی موضعی برای اجرای لیپوماتیک کافی است. بعد از درمان نیازی به بستری شدن بیمار نیست و بلافاصله پس از درمان فرد می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد. احتمال عفونت در لیپوماتیک بسیار کم است.

 

هر کدام از روش‌های معرفی شده مزایا و کاربرد متفاوتی دارند. بسته به شرایط جسمی شما و هدف درمانی هر کدام از این روش‌ها می‌تواند برای شما مفید و یا غیر مفید باشد. برای انتخاب بهترین روش درمانی با پزشک مجرب خود مشورت کنید، تا بهترین و مناسبترین روش درمانی را برگزینید. روش درمانی مناسبتر نتیجل مطلوب‌تری نیز به همراه خواهد داشت.

 
مطالب مرتبط :
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *