بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی اصطلاحی است که بر جراحی زیبایی پلک می‌شود. این جراحی برای رفع پف و چین خوردگی چشم انجام می‌شود.

چرا بلفاروپلاستی

در مواردی چینی که بر روی پلک بالا ایجاد می‌شود به واسطۀ افتادگی ابرو و پیشانی است. گاهی با افزایش سن و کاهش چربی پوست، پلک بالای چشم شل و آویزان می‌شود. همچنین بیرون زدن چربی چشم نیز موجب پف کردن پلک بالا می‌گردد. پف چشم و چینی که به واسطۀ افتادگی پلک چشم ایجاد می‌شود سبب کاهش زیبایی چشم و عدم شادابی چهره می‌شود.

افتادگی و یا پف پلک بالا علاوه بر تأثیر منفی‌ای که بر زیبایی فرد دارد، باعث سنگینی پلک شده و حتی وسعت میدان بینایی را کاهش می‌دهد. افراد زیادی از افتادگی و پف پلک چشم در رنج بوده و نیازمند درمان می‌باشند. افتادگی و شل شدگی و همچنین پف پلک چشم به راحتی قابل درمان است. جراحی بلفاروپلاستی درمانی بسیار مناسب برای این عارضه است. در این جراحی پوست‌های افتاده و شل شده پلک کشیده و صاف خواهد شد و پف حاصل از چربی‌های اضافه داخل پلک از بین خواهد رفت.

نکاتی مهم از بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی عموماً بدون بیهوشی عمومی و با بی‌حسی موضعی صورت می‌پذیرد. بلفاروپلاستی به دو صورت قابل انجام است. اول اینکه جراحی پلک‌های بالا مجزای از جراحی پلک‌های پایین انجام شود. در دومین حالت که متداول‌ترین نیز هست جراحی پلک‌های بالا و پایین با هم وهمزمان می‌باشد. گاهی نیاز است همراه با بلفاروپلاستی جراحی‌های دیگری همچون لیفت و فیکس ابرو، تزریق و پیوند چربی و یا فیکس غدۀ اشکی نیز انجام شود. در مواردی که ابرو و پیشانی هر دو دچار افتادگی باشند نیاز است لیفت اندوسکوپی ابرو و پیشانی انجام شود تا این ایرادات ترمیم گردند. در این موارد اگر بیمار جوان و دارای پوستی شاداب و با چربی مناسب باشد، بعد از جراحی لیفت ابرو و پیشانی نیازی به برداشتن پوست اضافه نخواهد داشت چرا که حالت ارتجاعی پوست ایشان موجب از بین رفتن پوست اضافه و چین حاصل از ان خواهد شد.

امّا اگر فرد افتادگی ابرو نداشته باشد و نیازی به لیفت ابرو نباشد، نیاز است بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی، تزریق بوتاکس نیز انجام شود. بلفاروپلاستی با دستگاه‌های مختلفی از جمله دستگاه‌های لیزر و امواج رادیویی انجام می‌شود که از جدیدترین دستگاه‌های انجام جراحی‌های زیبایی است.

باید و نبایدهای قبل و بعد از بلفاروپلاستی

لازم است قبل از اقدام به بلفاروپلاستی ساختمان چشم و اطراف آن مورد معاینۀ دقیق قرار گیرد. قبل از بسیاری از جراحی‌های زیبایی، معاینۀ غدد و مجرای اشکی و هم‌چنین عضلات داخلی و خارجی چشم ضروری است. در مواردی که فرد برای تزریق چربی و فیلر و بوتاکس اقدام می‌کند و یا قبل از لیفت گونه، ابرو و همینطور پیش از درمان افتادگی پلک، معاینۀ دقیق ساختمان چشم لازم و ناگزیر است. معاینات پیش از جراحی نه تنها به انجام بهتر جراحی منجر خواهد شد بلکه عوارض احتمالی را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

مصرف داروهایی هم‌چون آسپرین، دیکلوفناک، بروفین و وارفارین احتمال خونریزی در حین و پس از جراحی را افزایش می‌دهند. بهتر است بیمار مدّتی قبل و بعد از جراحی از مصرف این داروها خودداری کند. همچنین بلفاروپلاستی را میتوان با روش غیرجراحی پلاسما جت لیزری نیز انجام داد که نتایج عمل به مانند بلفاروپلاستی جراحی است و جدیدترین روش این کار نیز می‌باشد. در نهایت اگر خواهان بهترین و مطلوب‌ترین بلفاروپلاستی هستید، به پزشک متبحر و حاذقی مراجعه کنید تا با معاینات لازم و شناخت شرایط جسمی‌تان، بهترین روش جراحی را برگزیده و با کمترین هزینه و درد، شما را به آنچه خواهانش هستید برساند.

 
مطالب مرتبط :
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *