تزریق بوتاکس

تزریق داروی بوتاکس: عوارض جانبی ،نحوه و هزینه آن

تزریق بوتاکس:

داروی بوتاکس چیست؟
برای بسیاری از مردم واژه بوتاکس آنطور که باید شناخته شده نیست ؟ از تغییرات شیمیایی سم گونه ای از باکترهایی به نام باکتری کلستریدیوم بوتولینوم (Clostridium botulinum) دارویی تهیه می کنند با نام (Botulinum toxin) تحت نام تجاری بوتاکس ( Botox ) . لازم به توضیح است که سم این باکتری باعث مسمومیت مواد غذایی می شود ، اما با تغییر ساختمان مولکولی آن، دارویی به نام بوتاکس به دست می آید که فواید دارویی متعدد و روزافزونی دارد.

نکاتی مهم در رابطه با نوع و برند بوتاکس:

بوتاکس مجوز دار:

برندهای مختلفی از بوتاکس در بازارهای جهانی موجود است و مورد استفاده قرار می‌گیرد که میتوان آنها را به عنوان بهترین و معتبرترین برندهای بازار بوتاکس معرفی کرد. مانند بوتاکس آمریکایی با برند تجاری بوتاکس ( Botox )، بوتاکس آلمانی زئومین ( xeomin ) و بوتاس انگلیسی دیسپورت ( dysport ) که برترین انواع بوتاکس دنیا محسوب میگردند. و مورد استفاده در تمام کشورهای جهان به عنوان برترین برندهای بوتاکس هستند. البته متاسفانه در کشور ایران دو برند بوتاکس آمریکایی و زئومین آلمانی به دلیل عدم وجود نمایندگی معتبر وجود ندارد یا اصلی نیست. از این رو این دو رند بوتاکس به دلیل اینکه نمایندگی معتبری در کشور ندارند مجوز وزارت بهداشت را نیز دارا نمی‌باشند، به همین دلیل متقاضیان انجام بوتاکس این نکته بسیار مهم را در نام این دو برند در نظر گرفته و فریب حربه های تبلیغاتی را نخورند. اما خوشبختانه برند قدرتمند دیسپورت در کشور دارای نمایندگی معتبر بوده و در دسترس می‌باشد. در کنار این برندها برند کره ای نورونکس ( neuronox ) نیز از کیفیت بالایی برخوردار است که مجوز وزارت بهداشت را نیز جهت استفاده در کشور اخذ نموده است. در کنار برندهای معتبر جهانی بوتاکس مصپورت ( MASPORT ) ایرانی نیز خودنمایی می‌کند این بوتاکس نیز که توسط شرکت داروسازی مصون دارو تولید گردیده در چند سالی که از تولید آن می‌گذرد نتیجه های مثبتی را داشته که توانسته این بوتاکس را در کنار برندهای معتبر در بازار های داخلی و خارجی قرار دهد. در کنار برندهای معتبر و مجوز دار بوتاکس متاسفانه برندهای چینی و فیک بوتاکس نیز در بازار موجود می‌باشد که در مواردی عوارض جبران ناپذیری را بر روی متقاضیان بر جای می‌گذارد. که از این بین میتوان به بوتاکس نام آشنای چینی کنیتوکس اشاره کرد که با عنوان بوتاکس کانادایی در بازار موجود می‌باشد. یکی از مهمترین موارد و اسیب هایی که بوتاکس های نامعتبر بر روی بیماران دارند افتادگی شدید بعد از پایان دوره درمان می‌باشد که در این حالت میتوان گفت این نوع از بوتاکس ها خاصیت درمانی ندارند و تنها باعث فلج شدن عضلات برای مدتی خواهند شد که بعد از برطرف شدن اثر انها افتادگی و چین و چروک بیشتری ایجاد میگردد که بیمار به نوعی مجبور به استفاده همیشگی از بوتاکس است. از این رو بیماران باید در انتخاب نوع بوتاکس بسیار دقت کرده و برای تزریق بوتاکس به مراکز معتبر مراجعه نمایند.

موارد استفاده بوتاکس:

 تزریق بوتاکس در درمان چروکها و زیباسازی پوست صورت بکار گرفته میشود. بوتاکس پیشانی برای افرادی بکار گرفته می شود  که خطوط عمیق تری دارند، در این حالت اغلب ترکیبی  خواهند بود تا نتایج درمانی بهتری را رقم زنند. کاربرد بوتاکس در درمان تعرق زیاد و نیز تناسب اندام بعد از زایمان نیز حائز اهمیت است .

علاقه مندان برای درمان با تزریق بوتاکس در کلینیک تخصصی رویای طلایی، از سوی پزشکان متخصص برای درمان آماده می شوند و در مورد چگونگی درمان و نیز نتایج آن با آنها صحبت می شود . پزشکان تلاش می کنند اطلاعات لازم و کافی از روش های درمانی و نیز خطرات و عوارض جانبی آنها با  بیماران صحبت کنند.

 داروی بوتاکس برای سه هدف ذیل مورد استفاده قرار می گیرد:

  • کنترل اسپاسم و گرفتگی عضلات
  • تعریق بیش از حد زیر بغل
  • بهبود وضعیت زیبایی

موارد استعمال و کاربرد داروی بوتاکس :

رفع چین و چروک پوست

از بین بردن خطوط اخم و خنده

رفع چین و چروکهای اطراف چشم

درمان عرق کردن زیاد بدن

درمان افتادگی پوست گردن


موارد استفاده تزریق بوتاکس در نواحی مختلف بدن به شرح زیر است :

صورت :

بوتاکس خط خنده برای درمان هایی نظیر

خط خنده و اخم

رفع چین و چروک صورت

 رفع جین و چروک دور چشم و لب

 رفع چین و چروک خطوط پیشانی و  چروک پیشانی

 اصلاح ظاهر ابرو (تزریق بوتاکس می تواند برای تغییر شکل ابرو جهت ایجاد یک ظاهر مناسب تر و زیباتر مورد استفاده قرار گیرد)

 بالا بردن (لیفت) ابرو

 اصلاح وضعیت تقارن ابرو (برای بالا بردن ابروی پایین تر به سطح مشابه وضعیت قرارگیری ابروی بالاتر)

 بالا بردن گوشه های دهان

 اصلاح وضعیت لب بالا  پایین

 خطوط ماریونت «خطوطی که از گوشه دهان به طرف پایین به داخل غب غب کشیده می شوند»

 عریض کردن لب برای اصلاح طرح لبخند لثه ای

صاف کردن پوست (اصلاح گودی چانه و شکاف اضافی آن) بهبود ظاهر جراحت های جدید و قدیمی موجود بر روی پوست صورت و تعریق زیاد بدن

گردن :

درمان خطوط افقی گردن «شبیه گردن بند»، خطوط عمودی گردن

سینه :

 درمان چین و چروک در بخش میانی سینه

 سازوکار عملکرد بوتاکس:

سیستم عصبی کنترل کننده انقباضات عضله  ماده ای را ترشح می کند به نام استیل کولین که عامل انقباض عضله است، داروی بوتاکس  پس از تزریق  توسط عضله جذب می شود و در محل اتصال سیستم عصبی و ماهیچه ترشح استیل کولین را مسدود می کند و سبب جلوگیری از انقباض عضله می شود که به مدت ۳ تا ۶ ماه ماندگاری و دوام خواهد داشت. بوتاکس این عملکرد را از بین خواهد برد. بنابراین تزریق آمپول بوتاکس برای رفع چروک پوست صورت و جوانسازی پوست بسیار مناسب است. علاوه بر بوتاکس در مواردی که نمی توان به دلیل افتادگی بیش از حد از بوتاکس استفاده کرد با لیفتینگ با نخ و کشیدن پوست صورت نیز میتوانید ظاهری زیباتر آفرید.

نحوه تزریق بوتاکس:

 روش تزریق آمپول بوتاکس معمولاً به این صورت است که در کلینیک تخصصی پزشک متخصص به صورت سرپایی انجام می شود بنابراین نیازمند بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست. تزریق بوتاکس پس از ضد عفونی کردن با استفاده از سوزن های بسیار ریز صورت می گیرد این گونه تزریق ها برای بیماران دردناک نیستند و بیماران نیازمند به دریافت  هیچ گونه مواد بی حس کننده نمی باشند. لذا از عوارض جانبی ناشی از دریافت مواد بی حس کننده نیز در امان خواهند بود. مراحل تزریق آمپول بوتاکس در نواحی مختلف صورت متفاوت است، پزشک پس از ضد عفونی کردن پوست صورت، با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از داروی بوتاکس را در  ابرو ، پیشانی و اطراف چشم ها تزریق می نماید. پس از تزریق ایجاد التهاب در محل تزریق امری معمولی است  لیکن  التهاب و قرمز شدن پوست در محل تزریق در طول چند ساعت از بین می رود. پس از تزریق، بهتر است از دراز کشیدن و مالش محل تزریق خودداری شود تا بوتاکس بطور کامل جذب عضله گردد.

چین و چروک صورت پس از یک یا دو روز شروع به محو شدن میشود. این تاثیر از ۳ تا ۶ ماه دوام و ماندگاری دارد و پس از آن تاثیر بوتاکس به تدریج از بین می رود و مجدداً چین و چروک پوست نمایان می شود. به این ترتیب ممکن است بیمار تزریق بوتاکس را به درخواست خود برای رفع چروک دوباره تکرار نماید. در صورت استفاده از برند مناسب بوتاکس بعد از چندین دوره تزریق به تدریج چین و چروک ها برطرف می‌گردند. از تزریق بوتاکس خط خنده نیز برای از بین بردن خطوط خنده در اطراف دهان استفاده می شود.

زمان مورد نیاز تزریق بوتاکس:

طول درمان عادی بیمار با تزریق بوتاکس به ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد و معمولاً این مدت برای بیمار به سادگی قابل تحمل است و حداقل ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد. بیماران می توانند در همان روز درمان به فعالیت های کاری و عادی زندگی خود باز گردند، هر چند معمولاً به بیمار پیشنهاد می شود از انجام فعالیت های شدید برای مدت یک روز پس از درمان خودداری شود.

پس از درمان با تزریق بوتاکس در محل تزریق و یا عضو ممکن است با مقدار کمی التهاب و قرمز شدگی مواجه شوید که این علائم در طول ۲ تا ۴ ساعت پس از تکمیل درمان بر طرف خواهند شد. شما می توانید تقریباً بلافاصله پس از درمان فعالیت های عادی خود را شروع کنید، اما باید توجه داشته باشید از انجام فعالیت های شدید که نیازمند خم شدن به جلو برای زمان طولانی است برای ۲۴ ساعت اول پس از درمان خودداری نمایید. همچنین آرایش کردن صورت پس از گذشت چهار ساعت از تکمیل درمان بری شما امکان پذیر خواهد بود.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

هر گونه تزریق به بدن می تواند دردناک باشد، اما سوزن های استفاده شده برای تزریق بوتاکس بسیار کوچک هستند و به همین خاطر درد تزریق با استفاده از آنها معمولاً بسیار کم  احساس می شود. در این حالت می توان ناحیه تزریق را با استفاده از کرم های بی حسی موضعی یا بسته  های یخ قابل استفاده برای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از تزریق بی حس کرد و به این ترتیب بیمار دیگر هیچ دردی را هنگام تزریق احساس نخواهد کرد.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس:

عوارض بوتاکس:

عوارض جانبی تزریق بوتاکس بسیار کم و موقتی هستند. خستگی، ناراحتی یا درد در محل تزریق، سر درد، افتادگی چشم و واکنش های آلرژیک همگی می توانند از عوارض  ناشی از تزریق بوتاکس باشند. پزشک حتما درباره عوارض تزریق بوتاکس با شما صحبت خواهد کرد. همواره مطمئن شوید که با پزشک خود درباره مسائل زیر صحبت کرده اید:
شرایط عصبی یا عضلانی که با آن مواجه هستید.

زمان آخرین تزریق انجام شده

وجود هر گونه آلرژی در بدن و یا حساسیت به بوتاکس

داروهایی که هم اکنون مصرف می کنید و داروهایی که قرار است در آینده نزدیک مصرف نمایید.

بارداری و شیر دهی

سابقه جراحی صورت

برخی بیماران پس از تزریق انواع بوتاکس (بوتاکس، دیسپورت، زئومین، مصپورت، نورونکس و …) انتهای ابروهایشان بیش از حد بالا می رود و به اصطلاح ابروی شیطونی پیدا می کنند. ابرو شیطونی نیز ممکن است یکی از عوارض جانبی تزریق بوتاکس باشد که باعث می‌شود که چهره همواره عصبانی به نظر آید. گاهی چروک‌های غیرعادی دیگری نیز بالا و کنار ابرو دیده می‌شود که تضاد ناخوشایندی با ناحیه صاف شده پس از تزریق دارد و حالتی غیرطبیعی در چهره ایجاد می کند. این عارضه نتیجه تزریق غیریکنواخت بوتاکس بین دو ابرو یا سهل‌انگاری در درمان مناسب کنار ابرو است. خوشبختانه درمان ابرو شیطونی  را می‌توان با تزریق مقدار بسیار کمی بوتاکس در عضله‌ی بالا برنده ابرو اصلاح نمود. و این معضلات به راحتی قابل برطرف کردن هستند و در مواردی نیز از پادزهر استفاده می‌گردد که به سرعت تاثیر بوتاکس را از بین می‌برد. با این حال تخصص و تجربه پزشک از موارد حائز اهمیت در تزریق بوتاکس می‌باشد که بیماران باید توجه خاصی به انتخاب پزشک متخصص و باتجربه داشته باشند.

هزینه و قیمت:

هزینه بوتاکس شامل سه بخش مهم نوع بوتاکس، تعداد مورد استفاده از آن و دستمزد پزشک می‌گردد. که بیش از 70 در صد هزینه به نوع بوتاکس مربوط بوده. از این روع قیمت انجام بوتاکس با وضعیت بازار بسیار نوسان دارد. نکته ای که بسیار مهم است رقیق سازی بوتاکس است که متاسفانه در برخی از مراکز بدون مجوز و غیر معتبر اتفاق افتاده و اصلی ترین دلیل انجام تزریق بوتاکس با قیمت های پایین می‌باشد. توجه داشته باشید که هزینه بوتاکس از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و عوامل مختلفی بر روی این هزینه تاثیر گذارند. بهترین راه برای اطلاع از هزینه های تزریق بوتاکس در ناحیه مورد نظر مذاکره حضوری با پزشک متخصص می باشد.

نتیجه گیری:

 در پزشکی زیبایی  تزریق داروی بوتاکس یک عمل تهاجمی محسوب می شود هر چند که روش درمانی تزریق بوتاکس به نسبت ساده و برخوردار از تاثیرات چشمگیر با  ریسک کم است  این عمل باید با دسترسی به کمک های اولیه و با توجه به اصول استریل برای بیمار انجام شود. به این ترتیب به منظور جلوگیری از عوارض تزریق بوتاکس، لازم است از تزریق بوتاکس در محل های غیر استاندارد همچون آرایشگاه ها، باشگاه های ورزشی، موسسات زیبایی، مراکز بدون مجوز و موارد مانند آن خودداری شود و حتماً برای این نوع تزریقات از مراکز معتبر و کلینیک های تخصصی در این حوزه استفاده شود. این گونه روش درمانی نیازی به اقدامات قبل از درمان ندارند. به هر حال، بعنوان مراقبت بعد از ترزیق بوتاکس از بیمار خواسته می‌شود عضلات درمان شده را به آرامی حرکت دهد و به مدت چهار ساعت به پشت دراز نکشد.

..... کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر رویای طلایی .....

 
مطالب مرتبط :
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *