آشنایی با کربوکسی تراپی کاربردها، مزایا و معایب آن

آشنایی با پلاسما جت کاربردها، مزایا و معایب آن
بهمن ۸, ۱۳۹۷

آشنایی با کربوکسی تراپی کاربردها، مزایا و معایب آن

به این نوشته امتیاز دهید

آشنایی با کربوکسی تراپی (carboxytherapy) 

افراد زیادی به دنبال زیباتر به نظر رسیدن و همچنین حفظ زیبایی خود هستند. امروزه به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی  با روش های مختلفی رسیدن به این زیبایی ممکن شده است؛ کربوکسی تراپی یکی از این روش هاست. از کربوکسی تراپی می توان به عنوان روش درمانی ایمن و کم تهاجمی برای جوانسازی و بازسازی پوست استفاده کرد. این روش درمانی  با تزریق مقادیر مشخصی از گاز دی اکسید کربن (CO2) با سوزن بسیار نازک (۳۰ (G در زیر پوست انجام می شود. اگر می خواهید با روش کربوکسی تراپی(carboxytherapy)  کاربردها، مزایا و معایب آن بیشتر آشنا شوید، حتما این مطلب را تا آخر مطالعه فرمایید.

 

آشنایی با کربوکسی تراپی (carboxytherapy) 

کربوکسی تراپی (carboxytherapy)  چیست؟

کربوکسی تراپی به عنوان یک روش موثر، کم هزینه ، ایمن و سودمند به روشی موفق و پرطرفدار در زمینه زیبایی و جوانسازی پوست تبدیل شده ؛  به طوری که استفاده از آن در کلینیک پوست و مو در حال افزایش می باشد. این روش در کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار محبوب بوده و به صورت گسترده از آن استفاده می شود. از روش کربوکسی تراپی می توان به تنهایی یا به منظور تسریع در روند درمان در کنار سایر روشهای درمانی پوست مانند لیزر درمانی، مزوتراپی و… استفاده کرد. این روش درمانی به صورت تزریق انجام شده و برای نواحی مختلف بدن از جمله صورت ، پلک، گردن، دست، پا و شکم قابلیت استفاده دارد.

دستگاه کربوکسی تراپی به کپسول گاز co2 متصل شده و با کمک سوزن بسیار نازک Mesotherapeutical Needle G30  تزریق سطحی صورت می گیرد. برای جلوگیری از انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر باید همیشه از سوزن جدید برای هر فرد استفاده شود. سرعت  و مقدار گاز co2 خارج شده از دستگاه توسط پزشک  با در نظر گرفتن  محل درمان و نوع بیماری تنظیم می شود.

گاز co2 در متابولیسم طبیعی بدن وجود داشته و برای بدن مضر نیست؛  بعد از تزریق، این گاز وارد خون شده و سپس از طریق ریه ها دفع می شود.

 

کربوکسی تراپی (carboxytherapy)  چیست؟

روش انجام و مکانیسم اثر کربوکسی تراپی (carboxytherapy)  

در این روش بعد از تزریق گاز دی اکسید کربن (co2) به پوست،  طی فرآیندی PH خون کاهش یافته  و گردش خون افزایش می یابد؛ که در نتیجه آن  مواد مغذی به ناحیه مورد نظر بیشتر می رسد ضمن اینکه این گاز می تواند کلاژن سازی را تحریک کرده و  با این دو مکانیسم  روند ترمیم پوست و بهبود سلامت پوست صورت می گیرد .بسته به محل انجام کربوکسی تراپی،  بدن  واکنش متفاوتی می دهد و دوره بهبود متفاوتی پیدا می کند. به عنوان مثال اگر به پلک گاز co2 تزریق شود، پلک ها متورم شده و بعد از مدت کوتاهی که گاز جذب شد، پلک به حالت عادی بر می گردد. چنانچه از این روش در درمان سلولیت استفاده شود ؛ به دلیل تزریق بیشتر گاز دی اکسید کربن در این ناحیه کشش و فشار احساس می شود که  به طور معمول تا ۲۴ ساعت فرد در این ناحیه گرما و مور مور شدن را حس می کند. اگر از این روش برای درمان کشیدگی پوست استفاده شود، فرد ممکن است احساس سوزش در ناحیه تزریق حین انجام این کار داشته باشد.

 

روش انجام و مکانیسم اثر کربوکسی تراپی 

 

 

کاربردهای کربوکسی تراپی (carboxytherapy)  

روش کربوکسی تراپی به عنوان یکی از روشهای جدید  جهت جوانسازی پوست و زیبایی بوده و از آن در درمان بیماری های  مختلف استفاده می شود. برخی از موارد درمانی با کربوکسی تراپی عبارتند از:

 1. درمان پف و تیرگی زیر چشم و افتادگی پلک : ناحیه زیر چشم ممکن است بنا به دلایلی از جمله دلایل ژنتیکی، افزایش سن، بیماری و… تیره و یا پف دار شود و یا اینکه ممکن است پلک دچار افتادگی شود؛ در این شرایط با تزریق گاز دی اکسید کربن به این نواحی گردش خون و اکسیژن رسانی افزایش یافته و به این ترتیب از مقدار پف و گودی و تیرگی زیر چشم کم شده و افتادگی پلک تا حد زیادی اصلاح می شود.
 2. درمان سلولیت(تجمع بافت چربی): که این روش می تواند به طور موثری موجب حذف چربی های اضافه شود اما نتایج آن تقریبا کوتاه مدت بوده چون با این روش سلول های چربی به طور کامل از بین نمی روند بلکه فقط اندازه سلول های چربی کوچکتر می شود.
 3. ترک‌های ناشی از کشیدگی پوست (استرچ مارک): این ترک ها می تواند در اثر بارداری، چاقی و لاغری به وجود آیند؛ با تزریق گاز دی اکسید کربن در این نواحی الاستین و کلاژن تولید و تحریک شده  و این ترک ها تا حد زیادی از بین می روند.
 4. بهبود بافت اسکار( زخم‌های ناشی از سوختگی یا جراحی ): با این روش می توان بافت اسکار را تا حد زیادی ترمیم کرد. استفاده از این روش برای این نوع زخم ها به دلیل نداشتن عصب در این ناحیه درد خیلی کمتری داشته و فقط ممکن است با خارش همراه باشد.
 5. آلوپسی و درمان ریزش مو و رفع نازکی مو: به طور معمول۳ ماه پس از انجام کربوکسی تراپی ریزش مو متوقف شده و پس از حدودا ۳ – ۶ ماه روند افزایش رشد و تراکم مو صورت می گیرد.

 کاربردهای کربوکسی تراپی

دیگر کاربردهای کربوکسی تراپی (carboxytherapy)  

 1. درمان زخم های دیابتی
 2. درمان آفتاب سوختگی
 3. برطرف کردن یا کم کردن چین و چروک پوست
 4. رفع خطوط ریز دور و زیر چشم
 5. بهبود و درمان اگزما
 6. شلی و افتادگی پوست
 7. رفع اسپاسم و گرفتگی عضلات
 8. درمان آرتریت حاد
 9. درمان جای آکنه
 10. رفع خطوط ریز دور لب و خط خنده

 

کربوکسی تراپی 

 

مزایای کربوکسی تراپی (carboxytherapy)  

استفاده از کربوکسی تراپی به هیچ گونه آمادگی قبلی نیاز ندارد. این روش مزایای زیادی دارد که در اینجا به برخی از این مزایا اشاره می شود.

 1. درمان و رفع ناهمواری های پوست
 2. تحریک کلاژن سازی در پوست
 3. بهبود خون رسانی در پوست و کمک به شادابی و ترمیم پوست
 4. انجام درمان به صورت سرپایی و عدم نیاز به بستری
 5. بی عارضه و کم عارضه بودن بودن این روش درمانی
 6. کوتاه بودن دوره نقاهت
 7. بازدهی بالا پس از انجام کار
 8. عدم آسیب به بافت های بدن یا اعصاب
 9. ضخیم شدن پوست
 10. بهبود خاصیت الاستیسیته (کشسانی) پوست

 مزایای کربوکسی تراپی 

معایب کربوکسی تراپی (carboxytherapy)  

روش کربوکسی تراپی عارضه خاص و قابل توجهی ندارد. درد خیلی کم، تورم، احساس گرما و گاها کبودی در ناحیه تزریق حس می شود؛ که البته این عوارض بعد از مدت کوتاهی (بین چند ساعت تا چند روز) بسته به محل و وسعت ناحیه درمان از بین می روند.

تنها در صورتی این روش می تواند با عارضه همراه شود که اجرای این روش توسط فردی انجام شود که مهارت لازم در این زمینه  را نداشته باشد. به عنوان مثال اگر محل  تزریق در ناحیه چشم باشد و فرد انجام دهنده از شرایط چشم و فشار دور چشم اطلاع کافی نداشته باشد؛ امکان نشت گاز به عضلات چشم  و درنتیجه  خطر کوری وجود دارد.

 

موارد منع  استفاده از روش کربوکسی تراپی (carboxytherapy)

استفاده از این روش مانند سایر روش های درمانی برای همه افراد مناسب نیست. لازم است  برای پیشگیری از بروز هر نوع مشکل؛ قبل از استفاده از این روش پزشک متخصص را از شرایط خود آگاه کنید و به توصیه های پزشک متخصص خود عمل کنید. برخی از موارد منع  استفاده از روش کربوکسی تراپی عبارتند از :

 1. افرادی که بیماری های قلبی و عروقی درمان نشده دارند،
 2. کسانی که به آسم و صرع (غش) و بیماری های مغزی مبتلا هستند.
 3. افرادی که مشکلات حاد تنفسی دارند.
 4. بانوانی که در دوران بارداری و شیردهی قرار دارند.
 5. ۵٫ افرادی که به بیماری های پوستی از جمله التهاب و یا عفونت در پوست مبتلا هستند.
 6. اشخاصی که سابقه ترومبوز حاد یا شیمی درمانی دارند.
 7. کسانی که بیماری آب سیاه چشم (گلوکوم )دارند .
 8. کسانی که به کم خونی شدید دچار هستند.
 9. مصرف کنندگان برخی از داروها از جمله داروهای کورتونی.
 10. اشخاصی که نارسایی کلیه دارند و یا دیالیز می شوند.

معایب کربوکسی تراپی

 

مراقبت های لازم بعد از انجام کربوکسی تراپی (carboxytherapy)  

بعد از استفاده از روش کربوکسی تراپی،  به مراقبت های زیاد و سخت نیاز نیست اما به هر حال باید نکاتی را رعایت کرد. مراقبت های پس از کربوکسی تراپی عبارتند از:

 1. بعد از انجام کربوکسی تراپی به مدت ۲۴ ساعت از رفتن به حمام و شنا کردن پرهیز شود.
 2. بیمار به صورت مرتب و طبق دستور پزشک از دارو ها و کرم های تجویز شده استفاده نماید.
 3. به مدت ۱ ماه از قرارگیری در معرض نور خورشید خودداری شود.
 4. بیمار باید طبق جلسات تعیین شده برای معاینه و ادامه درمان به پزشک مراجعه کند.
 5. از انجام فعالیت های ورزشی و سنگین پرهیز شود.

رعایت نکات مراقبتی بعد از انجام کربوکسی تراپی در ماندگاری، کیفیت و رضایت از نتیجه ی نهایی بدست آمده  با این روش بسیار تاثیر گذار است.

 

مدت ماندگاری کربوکسی تراپی (carboxytherapy)  

به طور معمول مدت ماندگاری کربوکسی تراپی بین ۶ ماه تا ۲سال در نظر گرفته می شود  و معمولا هر ۶ ماه یکبار یا سالی یکبار نیاز به تکرار دارد. باید در نظر داشت ماندگاری کربوکسی تراپی تا حد زیادی به شرایط فرد هم  بستگی دارد.  بیماری های خاص، استرس و اضطراب، رژیم های سخت و سنگین می توانند بر ماندگاری کربوکسی تراپی تاثیر منفی بگذارند.

هزینه انجام کربوکسی تراپی (carboxytherapy)  

تعداد جلسات لازم و  هزینه انجام کربوکسی تراپی برای هر فرد بسته به سن، حجم کار و ناحیه اجرای این روش متفاوت  بوده که در جلسات مشاوره توسط پزشک معالج مشخص می شود؛ البته تخصص و مهارت پزشک متخصص و مکان کلینیک هم  بر هزینه  نهایی تاثیر گذار است. در حالت کلی  می توان گفت استفاده از روش کربوکسی تراپی  نسبت به سایر روش های درمانی مربوط به این زمینه ، هزینه مناسب تری داشته و با نتیجه بهتری همراه است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of