رژیم درمانی

رژیم غذایی کاهش وزن

رژیم غذایی، متداول‌ترین روش برای کاهش وزن است. غذا و رژیم غذایی مسئله‌ای مهم و تخصصی است اما عموم مردم به این مهم توجه نداشته و از هر رژیم‌های که به ایشان معرفی شود، استفاده می‌کنند. بیشتر این رژیم‌ها با وعدۀ لاغری سریع افراد بسیاری را به خود جلب می‌نمایند. بسیاری از رژیم‌هایی که معرفی می‌شود ناصحیح است. بعضی از این رژیم‌ها اصلاً به کاهش وزن یاری نمی‌رساند و بسیاری نیز اثراتی موقّت دارند. ضمن اینکه اکثر این رژیم‌های غیر تخصصی عوارض گوناکونی از جمله مشکلات روانی، ضایعات پوستی، ریزش مو و ضعف عمومی را به دنبال خواهند داشت.

بعضی از افراد به دلایل ارثی و یا اختلالات هورمونی دچار اضافه وزن می‌شوند که رژیم غذایی در این افراد پاسخگو نخواهد بود و باعث کاهش وزن ایشان نمی‌شود. این افراد باید به پزشک مراجعه کرده و از سایر روش‌های درمانی بهه‌مند شوند. امّا در بسیاری از افراد چاقی و اضافه وزن، به علّت عادات غذایی ناسالم و محدودیت فعالیّت جسمانی است. این افراد با تغییر رفتارهای خود به وزن به راحتی به وزن مناسب دست می‌یابند. عموماً کسانی که ورزش نمی‌کنند و زیاد غذا می‌خورند، هنگامی که قصد کاهش وزن دارند با حذف یکی دو نوع مادۀ غذایی در صدد لاغر شدن برمی‌آیند. این‌گونه رژیم‌های غذایی نه تنها لاغر کننده نیست که تداوم آن بسیار مشکل خواهد بود. فرضاً هم که فرد بتواند با این رژیم‌ها وزن کم کند و برای مدّتی آن را رعایت کند، بمحض شکستن رژیم غذایی خود، چاقی و اضافه وزن بازگشت خواهد داشت.

 

اگر از اضافه وزن خود در رنجید و حقیقتاً قصد وزن کم کردن دارید، 4 توصیۀ زیر را به کار بندید:

رژیم غذایی صحیح

   

بهتر است افرادی که قصد کاهش وزن دارند با مراجعه به پزشک متخصص، برنامۀ غذایی حساب شده و صحیحی برای خود ایجاد کند. لازم است این افراد تحت نظر پزشک، با رفتار درمانی، عادات غذایی خود را تغییر داده و به رفتارهای غذایی سالم دست یابند. در صورتی که روش غذا خوردن این افراد اصلاح شود بدون اینکه ناراحتی‌ها و فشارهای رژیم غذایی را متحمل شوند، کاهش وزن پیدا خواهند کرد.

اصل اساسی در رژیم غذایی، آگاهی از میزان کالری موجود در مواد غذایی مصرفی و کالری مورد نیاز بدن است. شما متوجه باشید که روزانه چه میزان پروتئین، چربی، قند و کربوهیدارت مصرف می‌کنید. افرادی که قصد کاهش وزن دارند باید بدانند از چه گروه غذایی‌ای و به چه میزان مصرف کنند. لازم است جهت کاهش وزن مصرف بعضی از مواد غذایی حذف و یا به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد. اگر می‌خواهید رژیم غذایی شما برای سال‌ها دامه یابد و وزن ایده آل و ثابتی داشته باشید لازم است، رژیم غذایی خود را با سبد غذایی خانواده هماهنگ کنید.

 

برای دست‌یابی به برنامۀ غذایی صحیح لازم است به کلینیک‌های رژیم درمانی و یا پزشک متخصص مراجعه کنید. این افراد متخصص شما را در یافتن رژیم غذایی مناسب و هماهنگی آن با سبد غذایی خانواده یاری رسانده و مشکلات و ناراحتی رژیم غذایی شما را به نحو مؤثری کاهش خواهند داد.

 عادت غذایی سالم  

اگر رژیم‌ غذایی‌ درست و صحیح باشد در نهایت به تغییر عادات غذایی منجر خواهد شد. عادات غذایی اعم از نوع غذا، حجم غذا، ساعات صرف غذا، سرعت غذا خوردن و هم‌چنین نحوۀ آماده کردن غذا است که با رژیم غذایی صحیح همل این رفتارها اصلاح خواهد شد. اصلاح رفتارها و تکرار آن به عادتی ماندنی تبدیل خواهد شد. عادات غذایی درست شما را از پرخوری و بدخوری در موقعیّت‌های خاص مانند جشن‌ها و مراسم و میهمانی‌ها باز خواهد داشت.  بنابراین  اگر رژیم غذایی شما صحیح و کامل باشدف برای همیشه از افزایش وزن خلاصی می‌یابید.

 

امّا باید توجه داشت که صرف دانستن این اصل کافی نیست، بلکه مهم‌تر از آگاهی از میزان کالری‌، به کارگیری این اطلاعات است. آنچه که باعث لاغری و از بین رفتن چربی‌ها می‌شود، آگاهی از میزان انرژی دریافتی و مصرفی نیست. بلکه عادات غذایی سالم و درست است که شما را به وزن ایده‌آل‌تان می‌رساند. آگاهی از میزان کالری دریافتی و مصرفی به شما کمک می‌کند که بتوانید برنامۀ غذایی درستی برای خود ایجاد کنید. امّا ایجاد عادات غذایی سالم به راهکارهای دیگری نیازمند است که در ادامه به معرفی و شرح آنان خواهیم پرداخت.

 شرایط زندگی  

تغییر در زندگی و ترک عادات بد، پیش از همه، نیازمند خواست و ارادۀ جدی فرد است. امّا اگر محیط و شرایط زندگی این فرد تغییر نکند بعد از مدّتی ارادۀ فرد تضعیف شده و به روال سابق باز خواهد گشت. شخصی که دارای اضافه وزن است بدون کمک اطرافیان و تغییر شرایط زندگی موفق به تغییر عادت غذایی خود نخواهد شد. و اگر هم با تلاش بسیار بتواند عادت غذایی خود را تغییر دهد در این راه متخمبل رنج فراوانی خواهد شد.

 

لازم است خانواده و اطرافیان فردف او را در تغییر سبک غذا همراهی کنند. فرد برای تغییر رفتارهای غذایی خود به هماهنگی و حمایت خانواده و اطرافیان نیازمند است. برای این مهم بهتر است خانواده فرد نیز با پزشک معالج در ارتباط بوده و با راهنمایی‌های وی، فرد را در جهت رسیدن به وزن ایده‌آل یاری رسانند.

 ورزش و فعالیت جسمانی  

ورزش برای همگان لازم و ضروری است. هر شخصی برای حفظ سلامتی خود نیازمند ورزش و فعالیت بدنی است. برای کاهش وزن، ورزش و فعالیت جسمانی مهم‌ترین و اصولی‌ترین نقش‌ها دارد. ورزش برای افراد چاق هم نقش درمان‌گر دارد و هم نقش نگهدارنده. فرد با ورزش و فعالیت بدنی زیاد در صدد کاهش وزن خود برمی‌آید و با تداوم ورزش از بازگشت چربی و وزن اضافه جلوگیری می‌کند.

برای ورزش کردن و افزایش فعالیت بدنی نیازی به باشگاه رفتن و انجام ورزش‌های سنگین نیست. بلکه انجام نرمش‌های سبک و پیاده‌روی منظم و با برنامه می‌تواند در کاهش وزن فرد مؤثر باشد. مهم این است که فرد روزانه، مدّتی را به ورزش و فعالیت بدنی اختصاص دهد و این فعالیت‌ها با برنامه و منظم باشد.

 

اگر چهار اصل بالا را به درستی به کار بندید به سادگی و بدون هیچ فشار جسمانی و روانی‌ای وزن شما کاهش خواهد یافت و هرگز اضافه وزن به سراغ شما نخواهد آمد.

 
مطالب مرتبط :
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *