کاشت مو به روشFUE) FIT یا SUE)

کاشت مو چرا و چگونه انجام می شود
بهمن ۴, ۱۳۹۶
بهترین روش کاشت کدام است؟
بهمن ۲۹, ۱۳۹۶

کاشت مو به روشFUE) FIT یا SUE)

۱ (۲۰%) ۱ vote

کاشت مو به روشFUE، FIT یا SUE

 

با توجه به انجام تبلیغات فریبنده در مورد پیوند مو و ارایه اطلاعت نادرست در رابطه با روش‌های ساختگی کاشت، بسیاری از متقاضیان پیوند مو با واقعیت های این پروسه پزشکی آشنایی ندارند و همچینین انتظارات نادرستی از این پروسه دارند از این رو ضروری است که متقاضیان پیوند مو از حداقل اطلاعات و واقعیت های لازم آگاهی داشته باشد.

باید بدانیم که کاشت موی طبیعی به معنی پیوند ریشه زنده ی مو در محل طاس است و ریشه موهای قابل کاشت ازسرخود فرد برداشته شده وموهای کاشته شده درماه های اول وارد فاز استراحت شده وساقه آن می افتد، رشد مجدد این موها معمولا ۳یا۶ ماه طول می کشد و ضخامت و داوم و رنگ این موها به مرور زمان با هم یکی می شوند.

برداشت فولیکول‌های مو از سر

در این روش موهای سر با ماشین ۱ یا ۲ کوتاه می‌گردد. موهای مورد نیاز در این روش را از پشت سر برداشت میکنند چرا که موهای پشت سر در برابر هورمون های مردانه مقاوم هستن و نمیریزند.

مهمترین بخش در کاشت مو طراحی خط رویش مو در جلوی سر می‌باشد. طراحی صحیح و دقیق خط رویش مو باعث طبیعی تر شدن کاشت مو می‌گردد.

بعد از این بیمار برای کاشت آماده می‌شود و فرآیند بی حسی موضعی برای بیمار انجام میگردد ، به دلیل استفاده از سوزن های بسیار نازک این بی حسی کاملا بدون درد می‌باشد.

بعد از بی حسی توسط پانچ های بسیار ظریف و کوچک با چشمانی مسلح به عینک هایی با قابلیت بزرگنمایی تا پنج برابر فولیکول های مو از پشت سر خارج می‌گردد

گرافت ها توسط پانچ یا میکروموتور بسته به تعداد گرافت مورد نیاز از پشت سر برداشته می‌شود، این فرایند معمولا چند ساعتی به طول می‌انجامد. بعد از برداشت گرافت ها محل آن ها پانسمان می‌گردد و ظرف مدت کوتاهی چند روز کاملا بهبود می‌یابد.

ناحیه طاسی پس از ضدعفونی با بتادین با تزریق لیدوکایین در سطح پوست بیحس می شود. سپس با استفاده از تیغ های بسیار نازک و کوچک تعداد زیادی شکاف یا سوراخ ایجاد می شود. اندازه شکاف ها ۰٫۸-۱٫۵ میلیمتر است. در این مرحله دقت در زاویه فرورفتن تیغ در پوست سر بسیار مهم است زیرا فولیکول های مو زاویه شکاف ها را به خود می گیرند. عمق شکاف ها نیز تنها ۳-۴ میلیمتر است. شکاف های خیلی سطحی یا خیلی عمیق مناسب نیست زیرا فولیکول ها به خوبی در پوست سر قرار نمی گیرند و بعد از رشد نمای عروسکی پیدا می کنند. بعد از آماده شدن همه شکا ف ها مرحله کاشت آغاز می شود.

کاشت گرافت

ناحیه طاسی پس از ضدعفونی با بتادین با تزریق لیدوکایین در سطح پوست بیحس می شود. سپس با استفاده از تیغ های بسیار نازک و کوچک تعداد زیادی شکاف یا سوراخ ایجاد می شود. اندازه شکاف ها ۰٫۸-۱٫۵ میلیمتر است. در این مرحله دقت در زاویه فرورفتن تیغ در پوست سر بسیار مهم است زیرا فولیکول های مو زاویه شکاف ها را به خود می گیرند. عمق شکاف ها نیز تنها ۳-۴ میلیمتر است. شکاف های خیلی سطحی یا خیلی عمیق مناسب نیست زیرا فولیکول ها به خوبی در پوست سر قرار نمی گیرند و بعد از رشد نمای عروسکی پیدا می کنند. بعد از آماده شدن همه شکاف ها مرحله کاشت آغاز می شود.

کاشت گرافت ها توسط یک یا دو تکنسین زبردست و با استفاده از پنس های ظریف انجام می شود. گرافت ها یک به یک در داخل شکاف های پوست سر قرار داده می شود. این کار به سرعت و بدون فشار به ریشه موها انجام می شود. گرافت های یک تارمویی در خط رویش مو کاشته می شود تا خط مو نمای عروسکی پیدا نکند. گرافت های حاوی ۲ یا ۳ تار مو در نواحی عقب تر کاشته

می شود. مرطوب نگه داشتن ریشه موهای کاشته شده در طول عمل بسیار مهم است به همین جهت در این مرحله بارها سرم نمکی بر روی سر اسپری می شود. کاشت گرافت ها بسته به تعداد گرافت ها ۲ یا ۳ ساعت طول می کشد و در پایان این مرحله بازبینی نهایی انجام می شود و سر بیمار پانسمان می شود. به این ترتیب بیمار آماده ترخیص می شود.

 

اگربا ذره بین به دقت به موهای جلو ویا پشت سر نگاه کنید متوجه میشوید که تعدادی از موها به صورت تک شاخه تعدادی به صورت دو شاخه تعدادی به صورت سه شاخه و بعضا تعدادی نیز به صورت چهار شاخه از پوست خارج شده اند به هر یک از این دسته های یک تا چهار تایی، گرافت مو گفته میشود. یعنی هر گرافت عبارتست از یک یا چند پیاز مو که ساقه ی آن ها از یک نقطه از پوست خارج شده اند.

با توجه به انجام تبلیغات فریبنده در مورد پیوند مو و ارایه اطلاعت نادرست در رابطه با روش‌های ساختگی کاشت بسیاری از متقاضیان پیوند مو با واقعیت های این پروسه پزشکی آشنایی ندارند و همچینین انتظارات نادرستی را از این پروسه دارند از این رو ضروری است که متقاضیان پیوند مو از حداقل اطلاعات و واقعیت های لازم اگاهی داشته باشد.

باید بدانیم که کاشت موی طبیعی به معنی پیوند ریشه زنده ی مو در محل طاس است و ریشه موهای قابل کاشت ازسرخود فرد برداشته شده وموهای کاشته شده درماه های اول وارد فاز استراحت شده وساقه آن می افتد، رشد مجدد این موها معمولا ۳یا۶ ماه طول می کشد و ضخامت و داوم و رنگ این موها به مرور زمان با هم یکی می شوند.

محاسن کاشت مو با روش غیر جراحی FUE،SUT،FIT 

 

۱- در پوست سربرشی ایجاد نخواهد شد .

۲- چون پوست بخیه نمی خورد نیاز به مراجعه مجدد فرد برای کشیدن بخیه نیست.

۳- خط بخیه در پشت سر باقی نمی ماند بلکه نقطه های سفید لابلای موها پنهان می شود و شخص می تواند موهای سر را خیلی کوتاه نگه دارد. البته اگر موها تراشیده شود این نقطه ها دیده خواهد شد.

۴- چون پشت سر بخیه نمی خورد شخص می تواند بعد از ۲ هفته فعالیت ورزشی سنگین از قبیل شنا یا بدن سازی را از سر بگیرد.

۵- کم تهاجمی بودن روش FIT، کاهش ایجاد جای زخم و امکان کوتاه کردن مو ، زمان درمان کمتر و بهبودی سریع تر و نیازهای درمانی کم بعداز عمل

۶

 

 سوالات رایج درباره کاشت مو با روش غیر جراحی FUE=SUT) FIT)

آیا موهایی که در روش غیر جراحی FUE=SUT) FIT) از پشت سر برداشته می شود دائمی هستند و در آینده نمی ریزند؟

موهای ناحیه بانک مو نسبت به هورمون مردانه DHT مقاوم هستند و پس از کاشت نمی ریزند. بانک مو ناحیه ای است تقریبا به شکل مستطیل که طول آن ۲۵-۳۰ سانتی متر و پهنای آن ۵-۸ سانتی متر است. برداشت موها از خارج از بانک مو مثل موهای بالای گردن یا نزدیک ناحیه طاسی کار درستی نیست چون این موها نسبت به هورمون های مردانه حساس هستند و در آینده نزدیک خواهند ریخت.

نمای شماتیک از بانک موی مفید در پشت سر

آیا کاشت مو با روش غیر جراحی FUE=SUT) FIT) درد دارد؟

بعد از تزریق داروی بیحسی، بیمار هیچ گونه درد یا ناراحتی نخواهد داشت و حتی بعد از عمل نیز در منزل نیاز به مسکن نخواهد داشت.

آیا در روش غیرجراحی FUE=SUT) FIT) برداشت موها از پشت سر با پانچ دستی انجام می شود یا با دستگاه ؟

این موضوع بیشتر به تجربه و نظر پزشک متخصص پوست و مو بستگی دارد. تجربه دکتر مکرمی نشان می دهد که برداشت موها با پانچ دستی پرزحمت و مشکل است ولی کار با دقت بیشتری پیش می رود و تعداد فولیکول های سالم بیشتر است. انواع مختلف دستگاه ها (میکرو موتور ، سیفر، روبات آرتاس ) سرعت کار را بیشتر می کنند ولی ممکن است به ریشه موها آسیب بزنند.

آیا در روش غیر جراحی FUE=SUT) FIT) برای همه افراد از یک نوع پانچ استفاده می شود؟

قطر پانچ ها یک میلیمتر یا کمتر است. هرگز نباید از پانچ های بزرگ استفاده شود زیرا به فولیکول های مجاور آسیب می زند و رد آن به صورت نواری  می ماند. میزان تیزی پانچ ها نیز متناسب با جنس پوست انتخاب می شود.

.zFUE=SUT) FIT) فولیکول های مو چگونه از پوست سر بیرون آورده می شود؟

فولیکول مو توسط عضله باریکی به نام عضله راست کننده مو به پوست سر متصل است. با ورود پانچ به عمق ۳-۴ میلیمتری پوست، اتصال فولیکول مو به عضله و بافت های اطراف آزاد شده و با کمک پنس ظریف بیرون آورده می شود. شایان ذکر است فولیکول ها کنده نمی شوند بلکه با ریشه یا پیاز مو از پوست سر خارج می شوند و جای موی برداشته شده موی جدید رشد نمی کند.فولیکول مو با یک پنس ظریف از پوست سر بیرون کشیده می شود

تراکم یا پرپشتی موهای کاشته شده با روش FUE=SUT) FIT) چه میزان است؟

تراکم کاشت کاملا بستگی به تعداد گرافت ها و وسعت طاسی دارد. به طور کلی فولیکول هایی که با روش  FUE،SUT،FIT از پشت سر خارج می شود بسیار ظریف هستند و برای کاشت نیاز به شکاف های ظریف دارند. به همین جهت اگر وسعت طاسی زیاد نباشد می توان شکاف های ریز با تراکم زیاد در پوست سر ایجاد کرد و تراکم موها را تا حد امکان افزایش داد.

کاشت مو با روش FUE،SUT،FIT چقدر طول می کشد؟ 

زمان عمل به تعداد گرافت ها و سرعت عمل فرد انجام دهنده بستگی دارد. در کلینیک دکتر مکرمی طی یک یا دو روز ۱۰۰۰-۲۵۰۰ گرافت کاشته می شود(Quick FIT). این کار در بعضی از کلینیک ها ۳-۴ روز طول می کشد.

چه افرادی مناسب کاشت مو با روش FUE،SUT،FITهستند؟ 

معمولا افرادی که در ناحیه پشت سر موهای مشکی و ضخیم و پرپشت دارند برای کاشت مناسب ترند. البته جنس پوست و عکس العمل آن در برابر فشار پانچ نیز خیلی مهم است. گاهی اوقات لازم است یک تست اولیه انجام شود تا از سلامت ریشه موها مطمئن شویم و اگر نتیجه مثبت بود عمل را با همین روش ادامه دهیم. در هر صورت روش عمل به نظر پزشک متخصص پوست و مو بستگی دارد.قبل از  FUE،SUT،FIT  صد گرفت بعنوان نمونه برداشت می شود تا کیفیت فولیکول های مو ارزیابی شود

چه تعداد گرافت یا تار مو با روش FUE،SUT،FIT کاشته می شود؟ 

تعداد گرافت ها به کیفیت و کمیت موهای پشت سر (بانک موی مفید) وابسته است. اگر موهای پشت سر پرپشت باشد، ۱۵۰۰-۲۵۰۰ گرافت (۶۰۰۰-۴۰۰۰ تار مو) می توان برداشت و در ناحیه طاسی کاشت. طبق یک قاعده کلی می توان نیمی از فولیکول های دور سر یک شخص را برداشت بدون اینکه پشت سر کم حجم شود ولی زیاده روی در برداشت موها باعث کم پشتی پشت سر می شود که اصلا زیبا نیست. ضمنا برداشت موهای نازک بالای گردن یا نزدیک ناحیه طاسی در پشت سر کار درستی نیست چون این موها دائمی نیستند و در آینده نزدیک خواهند ریخت.

 آیا روش غیر جراحی FUE،SUT،FIT کاملا جایگزین روش جراحی FUT شده است؟ روش جراحی FUT شده است؟

پاسخ منفی است. گرچه همه بیماران دوست دارند از روش غیر جراحی برای کاشت مو استفاده کنند ولی متاسفانه این روش برای همه مناسب نیست. علت این موضوع آن است که ممکن است در بعضی از افراد ریشه موها در مرحله برداشت به علت مقاومت پوست له شود و سالم بیرون نیاید. به همین جهت معمولا تعداد گرافت های سالم و با کیفیت کمتر از روش جراحی FUT یا روش ترکیبی FUT+FIT است. حسن کلینیک رویای طلایی آن است که بسته به وضعیت بانک موی افراد، روش مناسب  FIT یا FUT انتخاب می شود. در کل توصیه می شود در طاسی های وسیع که افراد به تار موی زیادی نیاز دارند از ترکیب هر دو روشFIT+FUT استفاده شود. با روش ترکیبی ۳۰۰۰-۳۵۰۰ گرافت (۶۰۰۰-۹۰۰۰ تار مو) کاشته می شود بدون این که حجم موهای پشت سر به طور قابل ملاحظه کم شود.

با توجه به اینکه تعداد موهای پشت سر هر فرد ثابت است چرا معمولا تعداد فولیکول های برداشت شده با روش FUE=SUT) FIT) کمتر از روش ترکیبی است؟

در روش  FUE،SUT،FIT  برای این که حجم موهای پشت سر بیش از حد کم نشود فولیکول ها یکی درمیان برداشت می شود. اگر برداشت موها بی رویه انجام شود پشت سر نمای کم پشتی پیدا می کند. در حالی که در روش جراحی یا ترکیبی نواری از پشت سر برداشته می شود و از تمام موهای آن استفاده می شود.

آیا می توان با روش FUE،SUT،FIT از موهای بدن برای پر کردن طاسی سر استفاده کرد؟

گرچه از لحاظ تکنیکی می توان فولیکول های موی سینه یا ریش را با پانچ برداشت و در ناحیه طاسی کاشت ولی نتیجه عمل ها امیدوارکننده نیست. اصولا موهای بدن رشد کافی ندارند و جایگزین مناسبی برای موهای سر نیستند.

در طراحی خط موی جلوی سر چه پارامترهایی مهم است؟

طراحی خط رویش مو در جلوی سر مهم ترین بخش عمل کاشت موست. خط مو قاب چهره و ارتفاع پیشانی را تعیین می کند. خط موی طبیعی نباید صاف، خیلی بالا یا خیلی پایین باشد. خط مو باید متناسب باسن فرد و ترکیب چهره او تعیین شود. خط مو باید نمای نامنظم و زیگزاگ داشته باشد. در خط مو حتما باید فولیکول های حاوی یک تار مو با زاویه ۳۰ درجه و رو به جلو کاشته شود. به خاطر اهمیت خط موی طبیعی، تکنسین های مربوطه نهایت تخصص و تجربه کاری خود به کار می گیرند.

جهت و زاویه رویش موها در جلوی سر

طراحی خط رویش موی طبیعی

خط موی طبیعی صاف نیست بلکه نامنظم و زیگ زاگ است

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of