ماموپلاستی

همه چیز درباره عمل ماموپلاستی (جراحی زیبایی سینه)

 

جراحی زیبایی سینه زنان (کوچک کردن سینه) ، ماموپلاستی نام دارد. ماموپلاستی کاهشی و یا کاهنده نیز خوانده می‌شود، اقدامی است جهت کاهش اندازه سینه‌ها. این جراحی برای درمان سینه‌های بزرگ در زنان کاربرد دارد. بزرگی سینه در آقایان نیز قابل درمان است منتها درمان بزرگی سنه در آقایان ژنیکوماستی خوانده می‌شود.

زنان بسیاری از بزرگی سینه و یا افتادگی و بدشکلی آن در رنج‌اند. فرم و هیأت سینه تأثیر قابل ملاحظه‌ای در زیبایی اندام زنان دارد. بزرگی و بدفرمی سینه در خانم‌ها نه تنها اندام ان‌ها زشت می‌نمایاند بلکه منجر به پایین آمدن اعتماد به نفس ایشان نیز خواهد شد. ماموپلاستی راهی است برای کاهش سایز و زیبایی سینه‌ها و در نتیجه خودباوری و شادابی بیشتر بانوان.

سایز سینه به ژن، هورمون‌ها، استایل و هم‌چنین وزن بستگی دارد و عموماً سایز سینه با سایر اندام در تناسب و توازن است. اما گاهی به دلیل عدم تعادل هورمون استروژن سینه‌ها بسیار بزرگ می‌شوند. عموماً اختلالات هورمونی در دوران نوجوانی و یائسگی مسبب این عارضه می‌شوند. هورمون‌تراپی و افزایش وزن نیز از دیگر عامل بزرگی سینه‌ها است.

یکی از مشکلات دیگر عدم تقارن سینه‌هاست. در همه افرادی نسبتی از عدم تقارن دو سینه وجود دارد. اما گاهاً در بعضی افراد این عدم تقارن بسیار مشهود بوده و موجب ناموزونی اندام فرد می‌شود. عدم تقارن سینه‌ها از جمله مواردی است که موجبات ناراحتی فرد را فراهم آورده و وی را به سمت درمان آن می‌کشاند. ماموپلاستی درمانی مناسب برای این عارضۀ ناپسند است.


همه چیز درباره عمل ماموپلاستی (جراحی زیبایی سینه)

ماموپلاستی ضمن آنکه درمانی است برای عارضۀ بزرگی سینه بانوان و اصلاح سایز سینه، برای فرم‌دهی به سینه‌های افتاده و بدشکل نیز مناسب است. در این جراحی سینه‌ها بالا کشیده شده و خوش فرم خواهند شد. ماموپلاستی نه تنها به رفع معایب ظاهری کمک کرده و اندام متناسب‌تری را هدیه می‌کند که بر بهبود دیگر مشکلات جسمی از جمله کمردرد نیز مؤثر است.

با وجود تمام مزایایی که ماموپلاستی دارد باید توجه داشت که این عمل جراحی نیز مانند هر عمل جراحی دیگر با مخاطرات و عوارضی همراه است که لازم است پیش از اقدام به جراحی از آنها مطلع شوید.


کوچک کردن سینه

روش انجام عمل ماموپلاستی

پزشک با نشانه‌گذاری روی سینه‌ها محل و اندازۀ جدید سینه‌ها را به صورت دقیق مشخص می‌کند. در ماموپلاستی کاهشی بافت و پوست اضافه برداشته شده و نوک سینه و باقیۀ بافت‌ها، بالاتر قرار خواهند گرفت. عموماً جراحی ماموپلاستی از نوک سینه آغاز شده و با تغییر جایگاه آن ظاهر بهتری به سینه بخشیده می‌شود. هنگام جابه جایی نوک سینه تلاش می‌شود ارتباط خونی آن با سینه حفظ گردد. اما اگر سینه‌های شما خیلی بزرگ باشد، نوک سینه جدا شده و با پیوند پوست در جایگاه جدید قرار داده می‌شود، پس از آن ضمن برداشتن بافت و پوست اضافه، شکل و فرم سینه اصلاح خواهد شد. تمام جابه جایی‌ها و کاهش‌ها بر اساس علامتگذاری‌های پیش از جراحی انجام می‌گیرد.


روش انجام عمل ماموپلاستی

طول زمان این جراحی بین 90 دقیقه تا چهار ساعت خواهد بود و برای اجرای آن نیاز است بیمار تحت بی‌هوشی عمومی قرار گیرد. و 2 تا 4 روز بعد از جراحی، بیمار بستری خواهد بود. بخیه‌ها از دور نوک سینه آغاز می‌شود و به طرف پایین تا زیر سینه ادامه می‌یابد. در پایان جراحی سینه‌ها پانسمان شده و برای جلوگیری از تجمیع خونابه‌ای در زیر پوست لوله‌های تخلیه قرار داده خواهد شد. بعد یکی دو روز این لوله‌ها برداشته می‌شوند و شما از بیمارستان ترخیص خواهید شد. در چند روز اول احساس درد و ناراحتی خواهید داشت که می‌توانید با مصرف مسکن، دردها را به کنترل خود درآورید. پس از یک تا دو هفته بخیه‌های شما بهبود خواهد یافت. روند بهبودی شما، به سن و وضعیت جسمانی وابسته است. بسته به اینکه چقدر جسم سالم و قوی‌ای داشته باشید سرعت بهبودی شما متغیّر خواهد بود. در هر صورت بعد از دو تا شش هفته به روال عادی زندگی برمی‌گردید.

تا مدّتی بعد از جراحی با ورم و درد و ناراحتی در سینه‌های خود مواجه خواهید بود. ممکن است بعد از جراحی، در زیر سینه خود شاهد تودۀ اضافۀ پوست باشید. اگر این تودۀ پوستی بعد از مدّتی خود به خود از بین نرود نیاز است برای برداشتن آن جراحی دیگری انجام دهید. زیبایی و فرم حاصله از جراحی تا چند هفته و شاید چند ماه نمایان نخواهد شد. برای اینکه شاهد تغییر فرم و اندازۀ سینه‌های خود باشید باید تا رفع کامل تورم و التهاب سینه‌ها صبور باشید. هرچند ماموپلاستی درمان مناسبی برای سینه‌های بزرگ است. اما ممکن است برای سینه‌های خیلی بزرگ، گاهی به نتایج مطلوب و دلخواه نرسد.

عوارض ماموپلاستی

 • ماموپلاستی نیز مانند هر جراحی دیگر که در بیهوشی عمومی انجام می‌شود، ممکن است عوارض بیهوشی را به داشته باشد.
 • بعد از جراحی ممکن است در نوک سینه و یا اطراف آن کرختی و بی‌حسی موقّت و یا دائمی ایجاد شود.
 • با تمام تلاش‌های پزشک معالج، ممکن است دو سینه شما کاملاً متقارن نشود و شاهد عدم تقارن در ان‌ها باشید.
 • پیش از اقدام به ماموپلاستی با پزشک خود صحبت کرده و از روند و کم و کیف جراحی خود مطلع شوید. گفت‌وگو با پزشک ضمن افزایش اطمینان و کاهش نگرانی‌های شما، دیدگاه شما را در مورد این جراحی تعدیل خواهد کرد.
 • زمانی برای ماموپلاستی اقدام کنید که مطمئن باشید دیگر قصد بارداری و تغییر وزن نخواهید داشت. سینه‌ها با افزایش وزن بزرگتر می‌شوند و این مسئله پس از جراحی ماموپلاستی نیز جریان خواهد داشت. در حالت عادی کسی که دروان بلوغ و سن رشد را پشت سر گذاشته، تغییری در سایز سینه‌های خود احساس نخواهد کرد مگر آنکه باردار شود. افزایش و کاهش وزن نیز در تغییر سایز سینه‌ها مؤثّر است. چنانکه اضافه شدن وزن باعث بزرگتر شدن سینه‌ها و کم کردن وزن با کوچکتر شدن آن‌ها همراه خواهد بود.
 • مدّتی قبل و بعد از ماموپلاستی از مصرف دخانیات بپرهیزید. دخانیات، جراحی شما را به مخاطره می‌اندازد. استعمال دخانیات به ویژه سیگار علاوه بر افزایش احتمال عفونت، بر بهبود زخم‌های ایجاد شده تأثیر منفی خواهد گذاشت.
 • با وجود اضافه وزن، برای ماموپلاستی اقدام نکنید. چاقی و اضافه وزن فرایند درمان را با مشکل روبرو خواهد کرد. اگر اضافه وزن دارید قبل از جراحی وزن خود را کاهش دهید.
 • اگر از داروهای پیشگیری و یا هورمونی استفاده می‌کنید، چند هفته قبل از ماموپلاستی مصرف داروها را قطع کنید. زیرا این داروها خطر ایجاد لخته خون در وریدها را افزایش می‌دهند.
 • مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب احتمال خونریزی را افزایش می‌دهد، لازم است مدّتی قبل از جراحی از مصرف این داروها اجتناب کنید.
 • 6 ساعت قبل از جراحی از خوردن و نوشیدن بپرهیزید.
 • تا 6 هفته پس از جراحی به ورزش و فعالیّت‌هایی که باعث کشیدگی بالاتنه شما شده و یا به آن فشار وارد کند برحذر باشید.
 • به مدّت سه ماه بعد از ماموپلاستی، شبانه‌روز، سوتین مناسب بپوشید.
 • تا زمانی که بستن کمربند ایمنی باعث احساس درد در ناحیۀ سینه شما می‌شود، از رانندگی بپرهیزید.

عوارض ماموپلاستی


اطلاعات پیش از ماموپلاستی

اگر چه ماموپلاستی از شایع‌ترین جراحی‌های زیبایی است و افراد زیادی در کل جهان برای بهره‌مندی از مزایای آن هزینه‌ می‌کنند. اما پیشنهاد می‌شود بدون ضرورت واقعی تن به این جراحی ندهید. در صورتی که جراحی ماموپلاستی برای شما ضروری بوده و تصمیم به انجام آن دارید. پیش از جراحی از کم و کیف آن اطلاع کافی کسب کنید.

شما برای ماموپلاستی هزینۀ مالی و جسمانی‌ای را متحمّل می‌شوید، برای اینکه هزینه‌ها و زحمات شما به نتایج مطلب و منجر شود و بعد از جراحی به عوارض و هزینه‌های مازاد برای رفع این عوارض دچار نشوید، ضمن یافتن پزشک مجرب و قابل اعتماد، اطلاعات لازم در مورد ماموپلاستی را کسب کنید. ممکن است تصویری که از ماموپلاستی در ذهن شما وجود دارد با آنچه که در واقعیت وجود دارد متفاوت باشد. با تخیلّات و رویاهای خود به سمت ماموپلاستی نروید بلکه با اطلاع و آگاهی کافی به این جراحی بپردازید. رضایت‌نامه‌ای که پیش از ماموپلاستی و یا هر عمل جراحی دیگر امضا می‌کنید. نشانۀ آگاهی شما از جراحی و رضایت از انجام آن است، تا آگاهی کسب نکرده‌اید رضایت‌نامه را امضا نکنید.


اطلاعات پیش از ماموپلاستی
 
مطالب مرتبط :
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *