لاغری و تناسب اندام

  آشنایی با لاغری و تناسب اندام

هیکلی متناسب دارید ولی در ناحیه شکم دچار چاقی موضعی هستید ، یا نیاز به کوچک کردن باسن دارید و یا می خواهید هرچه سریعتر به لاغری شکم دست یابید؟ با کمربند لاغری و ژل های موضعی به نتیجه ای نرسیده اید؟ خواهان لاغری سریع هستید و از روش های جدید اطلاعی ندارید؟ نگران نباشید. این مقاله سعی دارد که جدیدترین روش های لاغری که برای لاغری موضعی شکم و دیگر جاهای بدن به کار می رود را برایتان تشریح کرده و به شما معرفی نماید. با وجود اینکه رژیم غذایی مناسب و ورزش برای حفظ تناسب اندام بسیار اهمیت دارند، بسیاری از زنان از نتیجه زحمات خود راضی نیستند. با جراحی پلاستیک می توانید نتایجی را بدست آورید که اغلب با کاهش وزن به تنهایی میسر نیست. روش لاغری موضعی با دستگاه به شما کمک می کند تا فرم بدن خود را بهبود ببخشید و بدنی متناسب داشته باشید این روش ها را می توان برای لاغری موضعی غبغب و شکم  و درمان و رفع سلولیت هم بکار برد.

 

آشنایی با لاغری و تناسب اندام

 

کرایولیپولیز ( سرمادرمانی)

کرایولیپولیز یک روش غیرتهاجمی برای از بین بردن چربی و یکی از روش های لاغری موضعی است. در این روش با سرد سازی سلول های چربی زیرجلدی عمل لیپولیز، شکستن سلول های چربی تحریک می شود، بدون اینکه بافت های مجاور یا پوست آسیب ببینند. کرایولیپولیز برای کاهش چربی در نواحی مشخص بدن بکار می رود و بیشتر برای کاهش چربی در شکم و پشت استفاده می شود. کرایولیپولیز راه حل دائمی برای کوچک کردن شکم و پهلو نیست. با وجود اینکه این روش باعث کاهش سلول های چربی و پیکر تراشی می شود، نمی توان مانع از افزایش اندازه سلول های چربی باقی مانده شود، بنابراین افراد باید از طریق ترکیب رژیم غذایی و ورزش یا جلسات کرایولیپولیز بیشتر کاهش چربی خود را حفظ کنند. روش کرایولیپولیز زمان بهبودی یا عوارض جانبی بسیار اندکی دارد. پس از جلسه درمان، چربی در طول یک دوره دو تا چهارماهه شکسته می شود و منجر به از بین رفتن چربی و لاغری موضعی می شود که کاملا طبیعی به نظر می رسد.

 

کرایولیپولیز ( سرمادرمانی)


دستگاه کویتیشن آر اف (RF Cavitation)

روش لاغری با کویتیشن (کاویتاسیون) آر اف قدیمی ترین روشهای لاغری موضعی غیرتهاجمی است. روش های لاغر کردن موضعی با دستگاه طرفداران زیادی دارند. این محبوبیت به دلیل اهمیتی است که برای شکل ظاهری بدن خود قائل می شویم. در گذشته، در حدود 20 سال پیش، هر کسی که به دنبال روش هایی برای لاغری موضعی می گشت، تنها روش های تهاجمی مثل لیپوساکشن را باید در نظر می گرفت. اما در دهه ی 1980 دستگاه کویتاسیون آر اف برای اولین بار عرضه شد و باعث شد که بیماران روش های جراحی زیبایی تهاجمی را کنار بگذارند. ورزش و رژیم لاغری برای شکم و پهلو سالم برای مسیر رسیدن فرد به شکل ظاهری مناسب را هموار می کنند، اما در بسیاری از اوقات بنا به دلایل مختلف این دو روش کافی نیستند. در این جا است که روش های درمانی غیرتهاجمی لاغری موضعی با لیزر RF به کمک می آیند.

با تاباندن موج های الکترومغناطیسی  و فرکانس رادیویی از طریق پوست به انباشت های سلولیت اضافی ، مولکول های چربی گرم می شوند و سپس شکسته و تبدیل به موادی می شوند که سپس در جریان خون جذب می شوند و از طریق سوخت و ساز نرمال از بدن خارج می شوند. می توان درمان چاقی شکم را با دستگاه کویتیشن(کاویتاسیون) آر اف با تاباندن انرژی مادون قرمز انجام داد که به سفت شدن پوست ناحیه مورد نظر کمک می کند. روش کویتیشن آر اف اولین نوع از روش های درمانی غیرتهاجمی لاغری موضعی است. از زمان عرضه این روش به بعد، فن آوری های دیگری مثل لیزر و فراصوت به همین منظور به کار گرفته شدند. با وجود اینکه روش های درمانی، فن آوری های جدیدتری را در برمی گیرند و نتایج بهتری را عرضه می کنند،  روش کویتیشن لاغری هنوز بهترین عملکرد را دارد. افراد تأمین کننده دستگاه های لاغری موضعی به شکل پیوسته قابلیت های جدیدی را به وسایل کویتاسیون آراف اضافه کرده اند و آن را بهبود بخشیده اند. به همین دلیل، روش های لاغری موضعی فرکانس رادیویی کنونی نسبت به قبل موثرتر است و درد کمتری دارد.

  دستگاه کویتیشن آر اف

لیپولیزر (Laser Lipo)

سطوح کم انرژی توسط لیزر کم سطح به غشای سلولی در سلول های چربی ساطع می شود. سلول های چربی مختل شده اسیدهای چربی و گلیسرول یا تری گلیسیریدها را به فضاهای سلول تخلیه می کنند. با ایجاد حفره هایی داخل غشای سلول، شکل گرد سلول کاهش حجم پیدا می کند یا از بین می رود و باعث لاغری موضعی می شود که یکی از راه های آب کردن شکم و پهلو است. ساختارهای سلولی عروق، پوست و عصب در این فرآیند آسیب نمی بینند. حفره های سلول، اسیدهای چرب یا گلیسرل یا تری گلیسیریدها را به فضاهای سلول تخلیه می کنند. فرآیند سوخت و ساز طبیعی بدن اسیدهای چرب را برای استفاده به عنوان انرژی منتقل می کند. بقیه از طریق سیستم لنفاوی بدن از بدن خارج می شوند. برای از بین بردن نواحی درمان شده هر روز ورزش کنید و آب زیادی بنوشید. هر پره لیزر، دیودهای متعددی دارد. پره ها در نواحی مورد نظر قرار داده می شوند و چراغ های گرمایی روشن می شوند.  روش لیپولیز هیچ درد، دوره نقاهت یا عوارض جانبی ای ندارد. این فن آوری در درمان چین و چروک و جوانسازی پوست از طریق بازتولید و ترمیم کلاژن موفقیت بسیاری را به همراه داشته است. با کاهش ناحیه چربی و لاغری موضعی، پوست سفت می شود و ظاهر جوان تری پیدا می کند.

 

لیپولیزر

مزوتراپی

مزوتراپی یک روش زیبایی کم تهاجم است که معمولا برای لاغری موضعی به منظور درمان سلولیت و کاهش چربی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. این روش درمانی همچنین برای جوان سازی پوست صورت (درمان پیری زودرس) بکار برده می شود. این روش درمانی شامل مجموعه ای از تزریقات به وسیله آمپول است که در لایه چربی زیر پوست انجام می شود. محلول تزریق شامل ترکیبی از ویتامین ها، مواد معدنی، داروها و آمینواسیدها است. مزوتراپی به شکل موثری باعث کاهش ظاهر برآمدگی های نرم مرتبط با سلولیت می شود.این روش عموما برای خوش فرم کردن اندام شکم، چانه، باسن، لاغر کردن ران و کمر مورد استفاده قرار می گیرد.

افرادی که روش مزوتراپی برای آنها مناسب است شامل افراد سالمی می شوند که به دنبال روشی کم تهاجمی برای کاهش ظاهر سلولیت و چربی اضافی می گردند. آزمایش حساسیت قبل از درمان اغلب مورد نیاز است. مزوتراپی برای زنان باردار، بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون یا مخصوص ضربان نامنظم قلب را مصرف می کنند یا بیماران دیابتی وابسته به انسولین یا افرادی که بیماری قلبی شدیدی دارند، مناسب نیست. مزوتراپی یک روش درمانی است که در کلینیک تخصصی پوست و مو رویای طلایی انجام می شود و مدت انجام آن بین سی تا چهل دقیقه است. بیماران اغلب باید به صورت هفتگی به صورت میانگین هشت تا ده جلسه درمانی حضور پیدا کنند تا بتوانند به نتایج مناسب لاغری موضعی برسند. داروی بی هوشی ضروری نیست، چرا که درد و ناراحتی خفیف است، با این حال بیمارانی که نسبت به درد حساس هستند باید قبل از درمان کرم بی حسی یا قرص مسکن مصرف کنند.

محلول تزریقی برای روش مزوتراپی بسته به هدف و نوع بیمار مثلاً برای لاغری موضعی سریع شکم به صورت مجزا آماده می شود. یک سوزن بسیار ریز برای تزریق محلول به زیر لایه پوست و چربی زیر جلدی مورد استفاده قرار می گیرد. تعداد تزریقات مورد نیاز به اندازه ناحیه مورد نظر بستگی دارد. ممکن است پس از درمان، کمی کبودی در محل تزریق مشاهده شود، اما این کبودی در عرض یک هفته از بین می رود. بیماران همچنین مدت اندکی پس از درمان کمی احساس سوزش می کنند. در طول یک تا پنج روز اول پس از درمان درد خفیف تا متوسطی را بیمار تجربه می کند. بیماران می توانند فورا پس از درمان به سرکار خود بروند و فعالیت های روزمره را از سر بگیرند.

مزوتراپی به دلیل خطرات کم و هزینه مقرون به صرفه ای که دارد، نسبت به جراحی و داروهای خوراکی ترجیح داده می شود. به دلیل سوزن های بسیار ریزی که در مزوتراپی مو مورد استفاده قرار می گیرد روش دردناکی برای لاغری سریع شکم و پهلو نیست، تزریقات عمیق نیستند و تنها به لایه میانی پوست نفوذ می کنند و چیزی که فرد احساس می کند بیشتر شبیه یک خراش کوچک با ناراحتی خفیف است. برای لاغری شکم و پهلو، معمولابه 4 تا 7 جلسه درمانی ( تزریق) در فاصله زمانی 2 تا 4 هفته نیاز است. کبودی جزئی، ورم و علائم تزریق همه خیلی زود از بین می رود. عفونت، آلرژی، جای زخم یا اختلالات رنگدانه ای در لاغری شکم به ندرت پیش می آید.

هر یک از روش های ذکر شده دارای مزایا و عوارضی هستند که بسته به نوع بیمار و موضع هدف مثلاً شکم، پهلوها، سینه، باسن و غیره با تشخیص پزشک اجرا می شوند. در هر حال اگر دچار هرگونه چاقی موضعی در هر ناحیه ای از بدنتان هستید و خواهان لاغری موضعی سریع هستید، بهتر است با ما تماس حاصل کنید.

 

مزوتراپی

دستگاه لاغری نیو میداس  ( NEW MIDAS )

دستگاه لاغری نیو میداس یک دستگاه قوی لیپولیز و لاغری موضعی و غیر تهاجمی ساخت کشور کره جنوبی و دارای تائیده FDA آمریکا میباشد که با بهره وری از روش‌های انرژی رادیو فرکانسی ( RF ) و همچینین انرژی اشعه مادون قرمز ( IR ) به همراه سیستم خنک کنندگی قوی ( ICE ) به کاهش چربی در مناطق مختلف بدن مخصوصا در نواحی ران ، شکم ، پهلو ، بازو و ... کمک می کند.

 دستگاه لاغری نیو میداس

 

تنها دستگاه کاهش چربی احشایی ( بادی اسکالپتور ) : 

 دستگاه کاهش چربی احشایی یا بادی اسکالپتور  ساخت کمپانی کازموسافت ( COSMOSOFT ) کشور فرانسه است که از جدیدترین تکنولوژی استفاده کرده تا به عنوان درمانی کاملا بدون درد و عوارض جانبی ، و غیر تهاجمی در رفع چربی‌های اضافی بدن مخصوصا چربی‌های احشایی مطرح گردد و تبدیل به یکی از بی‌نظیرترین دستگاه‌های لاغری شود.

 تنها دستگاه کاهش چربی احشایی ( بادی اسکالپتور )

پیکرتراشی

به مجموعه‌ای از اقدامات پزشکی گفته می‌شود که برای زیباسازی و تناسب اندام انجام می‌شود. پیکرتراشی به یک روش و یک دستگاه محدود نمی‌شود و با روش‌ها و دستگاه‌‌های مختلفی انجام می‌شود. روش‌های زیادی اعم از جراحی و غیر جراحی برای از بین بردن بافت‌ها اضافی بدن وایجاد تناسب در شکل ظاهری بدن به کار می‌رود.

اکثراً افراد بزرگسال دچار چاقی و اضافه وزن هستند. بسیاری از افراد به شدّت از چربی اضافۀ بدن خود در رنجند. گاهی افراد از وزن و اندام مناسبی برخوردارند امّا تجمیع چربی در یک یا چند محل از بدن، تناسب اندام آنها را بر هم زده و مانع زیبایی بدن‌شان شده است. رژیم غذایی و ورزش سالم‌ترین و اصولی‌ترین روش از بین بردن چربی‌های زائد است. امّا در بسیاری موارد با ورزش و رژیم غذایی نمی‌توان به نتیجۀ مطلوب و مورد نظر دست یافت. خوشبختانه امروزه راههای زیادی برای از بین بردن چربی‌های زائد وجود دارد. کلینیک تخصصی پوست و موی رویای طلایی با همکاری متخصصان جراح پلاستیک حرفه ای و با تجربه با دستگاهها و روش‌های گوناگون آماده‌اند تا زیبایی و تناسب اندام را به شما هدیه کنند. چربی و چاقی‌ای که با روش‌های پیکرتراشی از بین می‌روند برگشت‌ناپذیرند. کسانی که مورد پیکرتراشی قرار می‌گیرند با تحرک کافی و رعایت رژیم غذایی تجویزی پزشک، می‌توانند تناسب و زیبایی اندام خود را برای همیشه حفظ کنند.

اقداماتی که در کلینیک‌ها و مراکز پزشکی برای تناسب اندام صورت می‌گیرد با عنوان پیکرتراشی شناخته می‌شوند. لیپوماتیک ، امبدینگ، مزوتراپی، کویتیشن RF و LPG همگیروش‌های پیکرتراشی‌اند که هر کدام به شکلی متفاوت چربی‌ها را شکسته و از بین می‌برند. امّا مشهورترین و به روزترین روش پیکرتراشی، لیپوماتیک است. این روش چنان در میان همگان پذیرفته شده است که بسیاری پیکرتراشی را مترادف لیپوماتیک می‌دانند. در میان عموم، دو عنوان پیکرتراشی و لیپوماتیک معنایی مشترک دارند.

 

پیکرتراشی

لیپوماتیک

لیپومانیک جدیدترین روش لیپوساکشن است. در این روش تخلیه چربی مشکلات ایمنی روش‌های قبلی را نداشته و کم‌ترین عوارض را به همراه خواهد داشت. لیپوماتیک برای لاغری موضعی اندامی چون شکم، پشت، پهلوها، باسن، ران و ساق کاربرد دارد. هم‌چنین از این روش می‌توان برای برداشتن حجم کمی از چربی که در غبغب، بالای سینه و اطراف زانو وجود دارد، استفاده کرد.

 

دستگاه لیپوماتیک

تکنولوژی به کار رفته در دستگاه لیپوماتیک،  nutational infrasonic liposuction است. این دستگاه 20 سال پیش ابداع شد. تفاوت دستگاه لیپوماتیک با دستگاه‌ای لیپوساکشن پیشین در نوع و نحوۀ حرکت میلۀ کانولاست. در سایر دستگاه‌های لیپوساکشن حرکت میله به صورت رفت و برگشتی است امّا در دستگاه لیپوساکشن به صورت لرزشی و دورانی است که باعث صدمه کمتر به بافت‌ها خواهد شد. سیستم ایمنی این دستگاه چنان تنظیم شده است که در صورت برخورد به بافت غیر چربی فوراً متوقف خواهد شد و خطر پارگی احشا نخواهد داشت. علاوه بر این، حرکت چرخشی این دستگاه ایجاد حرارت ندارد و خطر سوختگی بافت سوختگی پوست را به دنبال ندارد.

چگونگی لیپوماتیک

در روش لیپوماتیک پزشک متخصص بعد از آنکه محلی را که نیاز به تخلیه چربی دارد با علامت‌گذاری مشخّص کرد، در محل علامت گذاری شده سوراخی به اندازه 2 تا 4 میلیمتر ایجاد می‌کند. کانولای دستگاه از سوراخ ایجاد شده وارد بافت چربی می‌شود.  با حرکات لرزشی کانولا، میدانی از امواج آلتراسونیک (مادون صوت) ایجاد می‌گردد. این امواج با بافت‌های چربی برخورد کرده و سلول‌های چربی را آزاد می‌کند. در این حین  محلولی به میان بافت وارد می‌شود که ضمن ایجاد بی‌حسی موضعی، از خونریزی میان بافت نیز جلوگیری می‌کند. سلول‌های چربی آزاد شده به همراه محلول تزریقی، از همان سوراخ ایجاد شده در بدن، خارج می‌شوند. در این روش سلول‌های چربی تخریب نشده و سالم از بدن خارج می‌شود. می‌توان از این سلول‌های چربی خارج شده از بدن، برای گونه‌گذاری و اصلاح عضلات صورت و یا پر کردن سینه و باسن استفاده کرد.

میزان چربی قابل تخلیه در هر جلسه به وزن، سایز و میزان چربی بدن فرد بستگی دارد، امّا باید توجه شود که چربی تخلیه شده در هر جلسه نباید زیاد باشد. استخراج زیاد چربی از بدن سلامتی فرد را به خطر خواهد انداخت و احتمال دارد به آمبولی چربی، تنگی نفس، کم‌خونی، افزایش خون لخته شده در بدن منجر شود. لیپوماتیک نیاز به استراحت بعد از درمان ندارد. بیمار بلافاصله بعد از درمان می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد. سوراخ ایجاد شده در بدن بعد از دو روز بسته خواهد شد و کبودی آن بعد از گذشت یک هفته محو می‌گردد. بهتر است بیمار برای دو هفته از گن استفاده کند.

مزایای لیپوماتیک

 بدون درد و خونریزی. کاهش فیبروزه بافت زیر پوست. تسریع سفت‌ و جمع شدن پوست. دوره نقاهت کوتاه مدّت. خروج یکنواخت چربی. کوتاه بودن دوره بهبودی. جلوگیری از خطر سوختگی. قابل استفاده در ناحیه زانو و ساق پا. عدم آسیب‌رسانی به بافت‌های عروقی، عضلانی و عصبی.

نبایدهای پیکرتراشی

هر چند که چربی اضافه در بدن ناخوشایند بوده و مایۀ بد اندامی و نارضایتی فرد می‌شود، امّا وجود چربی در بدن لازم و ضروری است. اگر چربی بدن کمتر از حدّ مورد نیاز باشد سوخت و ساز بدن دچار مشکل شده و فرد دچار بی‌حالی و بی‌رمقی خواهد شد. در پیکرتراشی باید دقّت شود تا مبادا مقدار چربی تخلیه شده به حدّی برسد که به بدن فرد آسیب وارد کند. انتخاب پزشک مجرب از خطای درمانی را کاهش خواهد داد.

امروزه به دلیل استقبال زیاد از پیکرتراشی، مراکزی که این خدمات را ارائه می‌دهند نیز افزایش یافته‌اند. مواردی دیده می‌شود که مرکزی برای کاهش هزینه‌های درمانی و جذب بیماران بیشتر، استاندارد‌های لازم را رعایت نمی‌کنند و یا پزشکانی درمان را ارائه می‌دهند که دانش و تجربه لازم را ندارند. در هنگام انتخاب مرکز درمانی توجه داشته باشید، مرکز مورد تایید وزارت بهداشت باشد است. و پیش از اقدام به پیکرتراشی از دانش و توانایی پزشک خود اطمینان حاصل کنید.

هزینه لاغری و تناسب اندام

هزینه و قیمت روش های کاهش چربی بدون عمل جراحی، در هر شهر متفاوت است. مشابه هر روش درمانی جدید دیگر در لاغری موضعی، کل هزینه درمان با استفاده از این روش بالاتر از لیپوساکشن است. به طور کلی هزینه عمل لیپوماتیک به تعداد نواحی درمان شده با این روش و شاخص توده بدن (BMI) بیمار بستگی دارد. دستگاه لیپوماتیک در حقیقت یک دستگاه ساکشن پیشرفته برای تخلیه چربی‌های موضعی از زیر پوست می‌باشد. تکنولوژی بکار گرفته شده در این ابزار بقدری دقیق و فوق‌العاده عمل می‌کند که کاملا آن را از تقبل  قیمت لیپوساکشن متمایز می‌سازد. همچنین برتری این دستگاه بر لیزر لیپولیز هم در حین عمل برای جراح و هم در نتایج عمل برای بیمار کاملا قابل لمس است.

به خاطر اینکه این روش درمانی یک درمان انتخابی است، موسسات بیمه معمولاً هزینه لیپوماتیک را پوشش نمی دهند. با این وجود بسیاری از جراحان به بیماران خود طرح های تامین مالی پیشنهاد می کنند که با استفاده از این طرح ها پرداخت هزینه های درمان برای بیمار امکان پذیر و مقرون به صرفه تر می شود.

 
مطالب مرتبط :
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *