لاغری و تناسب اندام

پیکرتراشی به مجموعه‌ای از اقدامات پزشکی گفته می‌شود که برای زیباسازی و تناسب اندام انجام می‌شود. پیکرتراشی به یک روش و یک دستگاه محدود نمی‌شود و با روش‌ها و دستگاه‌‌های مختلفی انجام می‌شود. روش‌های زیادی اعم از جراحی و غیر جراحی برای از بین بردن بافت‌ها اضافی بدن وایجاد تناسب در شکل ظاهری بدن به کار می‌رود.

اکثراً افراد بزرگسال دچار چاقی و اضافه وزن هستند. بسیاری از افراد به شدّت از چربی اضافۀ بدن خود در رنجند. گاهی افراد از وزن و اندام مناسبی برخوردارند امّا تجمیع چربی در یک یا چند محل از بدن، تناسب اندام آنها را بر هم زده و مانع زیبایی بدن‌شان شده است. رژیم غذایی و ورزش سالم‌ترین و اصولی‌ترین روش از بین بردن چربی‌های زائد است. امّا در بسیاری موارد با ورزش و رژیم غذایی نمی‌توان به نتیجۀ مطلوب و مورد نظر دست یافت. خوشبختانه امروزه راههای زیادی برای از بین بردن چربی‌های زائد وجود دارد. اکنون کلینیک‌ها و مطب‌ پزشکان و جراحان زیبایی با دستگاهها و روش‌های گوناگون آماده‌اند تا زیبایی و تناسب اندام را به شما هدیه کنند. چربی و چاقی‌ای که با روش‌های پیکرتراشی از بین می‌روند برگشت‌ناپذیرند. کسانی که مورد پیکرتراشی قرار می‌گیرند با تحرک کافی و رعایت رژیم غذایی تجویزی پزشک، می‌توانند تناسب و زیبایی اندام خود را برای همیشه حفظ کنند.

 

اقداماتی که در کلینیک‌ها و مراکز پزشکی برای تناسب اندام صورت می‌گیرد با عنوان پیکرتراشی شناخته می‌شوند. لیپوماتیک، امبدینگ، مزوتراپی، کویتیشن RF و LPG همگی روش‌های پیکرتراشی‌اند که هر کدام به شکلی متفاوت چربی‌ها را شکسته و از بین می‌برند. امّا مشهورترین و به روزترین روش پیکرتراشی، لیپوماتیک است. این روش چنان در میان همگان پذیرفته شده است که بسیاری پیکرتراشی را مترادف لیپوماتیک می‌دانند. در میان عموم، دو عنوان پیکرتراشی و لیپوماتیک معنایی مشترک دارند.

لیپوماتیک

لیپومانیک جدیدترین روش لیپوساکشن است. در این روش تخلیه چربی مشکلات ایمنی روش‌های قبلی را نداشته و کم‌ترین عوارض را به همراه خواهد داشت. لیپوماتیک برای لاغری موضعی اندامی چون شکم، پشت، پهلوها، باسن، ران و ساق کاربرد دارد. هم‌چنین از این روش می‌توان برای برداشتن حجم کمی از چربی که در غبغب، بالای سینه و اطراف زانو وجود دارد، استفاده کرد.

دستگاه لیپوماتیک

تکنولوژی به کار رفته در دستگاه لیپوماتیک،  nutational infrasonic liposuctionاست. این دستگاه 20 سال پیش ابداع شد. تفاوت دستگاه لیپوماتیک با دستگاه‌ای لیپوساکشن پیشین در نوع و نحوۀ حرکت میلۀ کانولاست. در سایر دستگاه‌های لیپوساکشن حرکت میله به صورت رفت و برگشتی است امّا در دستگاه لیپوساکشن به صورت لرزشی و دورانی است که باعث صدمه کمتر به بافت‌ها خواهد شد. سیستم ایمنی این دستگاه چنان تنظیم شده است که در صورت برخورد به بافت غیر چربی فوراً متوقف خواهد شد و خطر پارگی احشا نخواهد داشت. علاوه بر این، حرکت چرخشی این دستگاه ایجاد حرارت ندارد و خطر سوختگی بافت سوختگی پوست را به دنبال ندارد.

چگونگی لیپوماتیک

در روش لیپوماتیک پزشک متخصص بعد از آنکه محلی را که نیاز به تخلیه چربی دارد با علامت‌گذاری مشخّص کرد، در محل علامت گذاری شده سوراخی به اندازه 2 تا 4 میلیمتر ایجاد می‌کند. کانولای دستگاه از سوراخ ایجاد شده وارد بافت چربی می‌شود.  با حرکات لرزشی کانولا، میدانی از امواج آلتراسونیک (مادون صوت) ایجاد می‌گردد. این امواج با بافت‌های چربی برخورد کرده و سلول‌های چربی را آزاد می‌کند. در این حین  محلولی به میان بافت وارد می‌شود که ضمن ایجاد بی‌حسی موضعی، از خونریزی میان بافت نیز جلوگیری می‌کند. سلول‌های چربی آزاد شده به همراه محلول تزریقی، از همان سوراخ ایجاد شده در بدن، خارج می‌شوند. در این روش سلول‌های چربی تخریب نشده و سالم از بدن خارج می‌شود. می‌توان از این سلول‌های چربی خارج شده از بدن، برای گونه‌گذاری و اصلاح عضلات صورت و یا پر کردن سینه و باسن استفاده کرد.

میزان چربی قابل تخلیه در هر جلسه به وزن، سایز و میزان چربی بدن فرد بستگی دارد، امّا باید توجه شود که چربی تخلیه شده در هر جلسه نباید زیاد باشد. استخراج زیاد چربی از بدن سلامتی فرد را به خطر خواهد انداخت و احتمال دارد به آمبولی چربی، تنگی نفس، کم‌خونی، افزایش خون لخته شده در بدن منجر شود.

 

لیپوماتیک نیاز به استراحت بعد از درمان ندارد. بیمار بلافاصله بعد از درمان می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد. سوراخ ایجاد شده در بدن بعد از دو روز بسته خواهد شد و کبودی آن بعد از گذشت یک هفته محو می‌گردد. بهتر است بیمار برای دو هفته از گن استفاده کند.

مزایای لیپوماتیک بدون درد و خونریزی. کاهش فیبروزه بافت زیر پوست. تسریع سفت‌ و جمع شدن پوست. دوره نقاهت کوتاه مدّت. خروج یکنواخت چربی. کواتاه بودن دوره بهبودی. جلوگیری از خطر سوختگی. قابل استفاده در ناحیه زانو و ساق پا. عدم آسیب‌رسانی به بافت‌های عروقی، عضلانی و عصبی.   نبایدهای پیکرتراشی

هر چند که چربی اضافه در بدن ناخوشایند بوده و مایۀ بد اندامی و نارضایتی فرد می‌شود، امّا وجود چربی در بدن لازم و ضروری است. اگر چربی بدن کمتر از حدّ مورد نیاز باشد سوخت و ساز بدن دچار مشکل شده و فرد دچار بی‌حالی و بی‌رمقی خواهد شد. در پیکرتراشی باید دقّت شود تا مبادا مقدار چربی تخلیه شده به حدّی برسد که به بدن فرد آسیب وارد کند. انتخاب پزشک مجرب از خطای درمانی را کاهش خواهد داد.

 

امروزه با استقبال زیاد از پیکرتراشی، مراکزی که این خدمات را ارائه می‌دهند نیز افزایش یافته‌اند. مواردی دیده می‌شود که مرکزی برای کاهش هزینه‌های درمانی و جذب بیماران بیشتر، استاندارد‌های لازم را رعایت نمی‌کنند و یا پزشکانی درمان را ارائه می‌دهند که دانش و تجربه لازم را ندارند. در هنگام انتخاب مرکز درمانی توجه داشته باشید، مرکز مورد تژیید وزارت بهداشت باشد است. و پیش از اقدام به پیکرتراشی از دانش و توانایی پزشک خود اطمینان حاصل کنید.

 
 
مطالب مرتبط :
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *