پاک کردن تتو با لیزر

لیزر تتو که معادل laser tattoo removal است، به پاکسازی تتو با استفاده از لیزر اطلاق می‌گردد. مدرن‌ترین و جهانی‌ترین روش‌ پا‌کسازی تتو است. این روش که بهترین و مطلوب‌ترین نتایج را به همراه دارد، متداول‌ترین روش رفع تتو در جهان می‌باشد.چرا تتو


تتو از دیرباز انجام می‌شده است. در گذشته تتو که از آن با عنوان خالکوبی یاد می‌شد، طرفداران خاص خود را داشت و هر کسی به این عمل دست نمی‌زد. امروزه تتو و خالکوبی فراگیر شده و خواهان بسیاری پیدا کرده است. افراد زیادی به دلایل و انگیزه‌های متفاوتی به این امر رو آورده‌اند. زنان و مردان در سن‌ها و موقعیت‌های گوناگون به تتو و خالکوبی بر روی قمست‌های مختلف بدن خود اقدام می‌کنند.

تتو با اهداف گوناگونی انجام می‌شود. عموماً زنان با هدف زیبایی به تتو اقدام می‌نمایند و مردان برای نمایش قدرت. تتو در بین جوانان و نوجوانان بیشتر دلایل هیجانی دارد و یا برای پیروی از فرد یا فرهنگی خاص صورت می‌پذیرد. گاه نوجوانان برای ابراز قدرت از تتو و خالکوبی استفاده می‌کنند. بعضی افراد تتو را وسیله‌ای برای دستیابی به معافیت از انجام خدمات سربازی مورد استفاده قرار می‌دهند. اگر پزشک اعصاب و روان کمیسیون نظام وظیفه، افرادی را که خالکوبی‌های وسیع بر روی بدن خود دارند، بیمار روانی معرفی کند، ایشان با معافیت پزشکی از انجام خدمت وظیفۀ سربازی معاف خواهند شد. توصیه می‌کنیم هرگز از این روش برای معافیت استفاده نکنید، زیرا با اطلاعاتی که در مورد معافیت شما ثبت می‌گردد برای مواردی هم‌چون گذرنامه و شغل با مشکل مواجه خواهید شد.


بسیاری از افراد بعد از انجام تتو، پشیمان شده و در صدد رفع و پاک کردن آن برمی‌آیند. حتی بعضی افراد در همان روز که تتو و خالکوبی را انجام داده‌اند، از اقدام خود پشیمان می‌شوند. بعضی افراد نیز از تتو پشیمان نمی‌شوند امّا بعد از مدّتی طرح تتو شده را نمی‌پسندند و خواهان تعویض آن هستند. این‌گونه افراد برای رفع تتو و یا درمان آن به روش‌های گوناگونی چون تراشیدن، سوزاندن با محلول‌های شیمیایی، عمل جراحی و … متوسّل می‌شوند.


روش‌های پاک کردن تتو


راه‌های متفاوتی برای رفع تتو و خاکوبی متداول است که عموم مردم و تتوکاران این راهکارها را برای از بین بردن تتو پیشنهاد می‌کنند. در اینجا سعی داریم ضمن معرفی هر یک از این راهکارها، عیوب و محسنات هر یک را برایتان بازگو نماییم:


  • استفاده از تتو ریموور: در این راهکار که از جانب بسیاری از تتوکاران پیشنهاد می‌شود، حل کردن و خارج کردن رنگ با اسید و مواد شیمیایی صورت می‌گیرد. نقص این روش آن است عموماً با یک‌بار جوب نمی‌دهد و ممکن است به استفاده 4-5 بار از این روش نیاز باشد. مهم‌ترین عیب این روش پخش شدن رنگ تتو در سایر بافت‌‌ها است. تتو ریموور با حل کردن رنگ، امکان نفوذ آن به بافت‌های سطحی اطراف و یا به عمق بافت‌ها را به مقدار زیادی فراهم می‌کند. که در این صورت پاک کردن آن بسیار مشکل‌تر و هزینه‌برتر خواهد شد.

  • استفاده از ماده همرنگ: روش دیگری که گاهاً پیشنهاد می‌شود همرنگ کردن تتو با رنگ پوست بدن است. در این روش فرد با تتو کرم رنگ تتو اولیه را پوشانده و به رنگ پوست خود درمی‌آورد. باید توجه داشت که این اقدام نه تنها درمان و رفع تتو نیست که مضاعف کردن تتو است. بعد از مدّتی تتو کرم رنگ تغییر رنگ داده و هم‌چون تتویی جداگانه ظاهر خواهد شد. پاک کردن این تتو تازه ظاهر شدهف بسیار مشکل‌تر از تتو اولیه است و با لیزرهای معمولی برطرف نخواهد شدو از بین بردن آن دستگاه‌های پیشرفته‌تر و هزینه بیشتر می‌طلبد.

  • سوزاندن تتو: این روش عامیانه‌ترین روشی است که برای پاک کردن تتو پیشنهاد می‌شود. سوزاندن تتو با سیگار و یا سیر بین عموم مردم بسیار رایج است امّا حاصلی جز سوختن پوست نخواهد داشت. دیده می‌شود که بعضی از پزشکان ناوارد و ناآگاه نیز برای رفع تتو به سوزاندن ان بوسیۀ کوتر متوسّل می‌شوند، این روش هم هم‌چون روش مردمی سوزاندن، تنها دست‌آوردش اضافه شدن آثار سوختگی بر تتو خواهد بود.
  • مناسب‌ترین راه برای درمان و رفع تتو، استفاده لیزر است. اگر به دنبال راهی برای پاک کردن و از بین بردن تتو خالکوبی خود هستید ما لیزر را به شما پیشنهاد می‌کنیم. به پزشکان و جراحان پوست و زیبایی مراجعه کنید تا ایشان با این روش جدید و مؤثر تتو و خالکوبی شما را رفع کنند.

چرا لیزر تتو


لیزر قطعی‌ترین درمان ممکن برای تتو می‌باشد. این روش که به‌روزترین روش رفع تتو می‌باشد مورد تآیید تمام مراجع پزشکی در تمام دنیاست و عموم مراکز درمانی و پزشکان مجرّب از این روش برای محو کردن تتو بهره می‌برند.


لیزر تتو با دستگاه‌های گوناگونی انجام می‌شود. نوع دستگاه و چگونگی انجام لیزر به نوع تتو بستگی دارد. رنگ، عمق و دفعات انجام تتو در انتخاب دستگاه و میزان لیزر مؤثّر است.

این نوید را به شما می‌دهیم که هر نوع خالکوبی‌ و تتو با لیزر رفع خواهد شد. عمیق‌ترین تتوها نیز با این روش پاک شدنی ‌هستند. تتو‌های سطحی و کم عمق مانند تتو ابرو و خط چشم به راحتی در یک جلسه رفع خواهند شد و تتوهای عمسق بعد از چند جلسه به کلی رفع خواهند شد.


روش لیزر تتو


پاک کردن تتو با استفاده از لیزر گونه‌ای حمله و از بین بردن رنگ‌دانه‌های قرار گرفته در زیر پوست است. در این روش، رنگدانه‌های جمع شده در بدن مورد تهاجم پالس‌های نور قرار گرفته و رنگدانه‌ا خرد شده و پاره می‌شوند. رنگدانه‌‌های خرد شده موجب التهاب محل و هجوم ماکروفاژها به رنگدانه‌ای شکسته شده می‌شود. ماکروفاژها به این سلول‌های بیگانه حمله کرده و آنها را می‌بلعند و این عناصر خارجی را برای همیشه از بدن پاک خواهند کرد.


رنگ تتو در میزان استفاده از لیزر تأثیر به سزایی دارد. هر چه رنگ تتو تیره‌تر باشد جواب‌گویی لیزر بیشتر خواهد بود. چنانکه در تتوهای سیاه و تیره جلسات درمانی کمتری نیاز است، زیرا تتوهای تیره به طول موج‌های ارسالی بهتر پاسخ می‌دهند. پیش از این برای خالکوبی‌های چند رنگ درمان مطلوب و قطعی‌ای وجود نداشت. امّا اکنون با تکنیک‌ها و دستگاههای جدید امکان تتوهای چند رنگ و چند لایه فراهم شده است. پزشکان مجرب و حاذقی که البته تعدادشان هم زیاد نیست می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های خاص تتوهای چند لایه را در یک جلسه یک تا دو ساعته  کاملاً پاک کنند. خانم‌هایی که تتوهای ابروی چند لایه دارند می‌توانند با مراجعه به این پزشکان در کمترین زمان بدون عوارض جانبی تتوی ابروی خود را پاک کنند.


لیزر تتو نیازی به بیهوشی عمومی ندارد و با بی‌حسی موضعی قابل انجام است. درمان زمان زیادی نخواهد برد و بیمار بعد از اتمام لزردرمانی می‌تواند مرکز درمانی را ترک کند. لیزر تتو زندگی عادی بیمار را تحت تأثیر فرار نخواهد داد. فقط بیمار باید برای مدّتی کوتاه پانسمان محل درمان شده را تحمّل نماید.


انواع لیزر تتو


 لیزرتتو توسط انواع گوناگونی از لیزر انجام می‌شود. لیزر O-Switched ND-YAG، لیزر O-Switched Rubby و لیزر فراکشنال CO2 از ان جمله هستند. لیزر O-Switched Rubby نسبت به سایر لیزرها دقّت بیشتر و نتایج بهتر و مطلوب‌تری دارد.


بایدهای پیش از لیزر تتو


پیش از انجام لیزر باید به مواردی توجه شود تا ضمن تحصیل نتایج مطلوب، آسیبی به فرد وارد نشود. افرادی که قصد انجام لیزر دراند لازم پیش از انجام این عمل با پزشک خود در مورد بیماری احتمالی و داروهای مصرفی خود صحبت کرده و وی را در جریان شرایط جسمی خود قرار دهند.


کسانی که قرص راکوتان مصرف می‌کنندو کسانی که دچار بیماری لویوس اریتماتو و یا بیماری‌های روحی و روانی هستند باید با احتیاط بیشتری از لیزر تتو استفاده کنند. همچنین کسانی که دارای خال‌های مشکوک در بدن خود هستند، لازم است پیش از تتو از سرطانی نبودن این خال‌ها اطمینان حاصل کنند.


افرادی که نسبت به فلزات حساسیت دارند باید قبل از لیزر تتو، میزان حساسیت‌شان سنجیده شود تا لیزر سلامت ایشان را به مخاطره نیندازد.


 
مطالب مرتبط :
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *