کاشت مو چرا و چگونه انجام می شود

همکاری کلینیک رویای طلایی با کلینیک FBM
آذر ۱۱, ۱۳۹۶
کاشت مو به روشFUE) FIT یا SUE)
بهمن ۲۳, ۱۳۹۶

کاشت مو چرا و چگونه انجام می شود

به این نوشته امتیاز دهید

کاشت مو یک روش مطمئن برای بازگردان موهای شما می باشد. ریختن موی سر و طاسی (کچل شدن) دغدغه بزرگ بیش از نیمی از افراد جهان است. دغدغه ای که با روش کاشت مو قابل برطرف کردن است. عملا به طور خلاصه کاشت مو یعنی انتقال مو از پشت سر به جلوى سر و جاهاى خالى سر و صورت. پیوند مو امروزه با بهره گیری از تکنولوژی جدید امکان پذیر است . با کاشت موی طبیعی می توان نقاط کم مو یا عاری از موی سر را به گونه ای درمان نمود که ظرف مدت کوتاهی پوشیده از مو شوند. امری که تا چندی پیش حتی تصورش هم دشوار بود. کاشت مو به روش های مختلفی انجام می شود و می توان از میان آن ها بهترین روش را انتخاب کرد.

درحال حاضر تنها راه درمان و ترمیم موهای ازدست رفته استفاده از کاشت موی طبیعی است که کاشت مو در نواحی مختلف از جمله سر، ابرو، ریش و سبیل، مژه و نواحی اسکار قابل انجام است. اولین بار درسال ۱۹۳۹ توسط پزشک ژاپنی این بحث مطرح و سپس
درسال ۱۹۵۹ توسط پزشک آلمانی عمل کاشت مو انجام گردید.

دلایل برتری روش کاشت مو نسبت به روشهای دیگر

در سالهایی که گذشت تجارب و روش های متعددی جهت کاشت مو مورد آزمایش قرار گرفت و در نهایت امروزه با بهرگیری از تکنولوژی جدید از دسته های کوچکتر مو موسوم به میکروگرافت برای عمل پیوند مو استفاده می شود که سبب نتایج رضایت بخش و ظاهری طبیعی شده است و امری که تا چندی پیش حتی تصورش هم دشوار بود امروزه تبدیل به یکی از اعمال جراحی سرپایی و بسیار سبک شده است که بر پایه برداشت سالم ریشه های موی شخص و کاشت آنها در نقاط مورد نظر استوار است. در نتیجه اینها دلایل مهمی برای انتخاب روش کاشت مو در میان روش های دیگر درمان ریزش مو می باشد.

مزایای کاشت مو

در جدیدترین روش کاشت مو طبیعی جهت جایگزین کردن موهای از دست رفته از فولیکول موهای موجود در نواحی مقاوم به ریزش یعنی پشت و دور سر موسوم به بانک مو استفاده می شود. بنابراین فولیکول یا پیاز موی پیوند شده نه تنها یک موی کاملا طبیعی است بلکه تقریبا تا پایان عمر باقی مانده و نسبت به ریزش مقاوم می باشد که این مزیت تنها در روش کاشت مو امکان پذیر می باشد.

در روش کاشت مو با توجه به اینکه فولیکول موهای برداشت شده در هر ناحیه از پوست بدن قابل رشد می باشند لذا میتوان به راحتی عمل کاشت مو را در نواحی مختلف بدن از جمله سر ، ابرو ، ریش وسبیل ،مژه و یا حتی در نواحی جوشگاه یا اسکار ناشی از زخم ها و یا سوختگی ها نیز با موفقیت انجام داد و خوشبختانه موهای جدید نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی خاصی نداشته و مادام العمر رشد خواهند کرد. این موها را مانند موهای دیگر می توان شست و حالت داد و کوتاه کرد و بعد از کاشت مو هیچ محدودیتی از نظر اعمالی که می توانید روی مو انجام دهید وجود ندارد.

کاشت مو طبیعی بهترین روش کاشت مو می باشد

 

بهترین روش کاشت مو در حال حاضر، روش طبیعی می باشد که موثر ترین و قطعی ترین روش درمان ریزش مو است. کاشت مو بصورت یک عمل سرپایی و بدون بیهوشی همراه با بی حسی موضعی می باشد. بنابراین شخص متقاضی عمل پیوند مو در حین عمل هیچ گونه دردی که حاصل از موهایی است که روی سرش کاشته می شود را حس نمی کند.
اگرچه کاشت موی طبیعی روشی است که نقطه آغاز آن سال ها قبل بوده اما به گفته متخصصین علم زیبایی در ۵ سال گذشته و با تحقیقات پیشرفته پزشکان متخصص پوست و مو دچار تحولات شگرفی شده بطوریکه در حال حاضر به سختی می توان کاشت موی طبیعی را در یک فرد تشخیص داد و نتایج به طرز شگفت انگیزی طبیعی و زیبا جلوه می کند. به همین دلایل است که کاشت مو به صورت طبیعی بهترین روش پیوند مو محسوب می شود و افراد بیشتر تمایل دارند از این روش برای بازگرداندن موهای خود استفاده نمایند.

خط رویش مو

مسئله ای که در کاشت مو به آن توجه ویژه ای می شود خط رویش مو می باشد. مهمترین مسئله در زیبایی هر فرد خط رویش مو در پیشانی فرد است که به مرور زمان و با افزایش سن پیشانی بلندتر می شود. این مشکل حتی با وجود داشتن پوست خوب و جوان می تواند در ظاهر فرد خصوصا مردان تاثیر بسزایی داشته باشد و نتایج عمل کاشت مو در جوانی فرد او را متعجب کند. خط رویش موی فعلی خود را با عکسی که چند سال پیش گرفته اید مقایسه کنید. این مقایسه به شما نشان می دهد چقدر موهایتان را از دست داده اید. سرعت از دست دادن موهای شما چقدر بوده و داشتن موی بیشتر تا چه حد در ظاهر شما موثر می باشد. در روش کاشت مو به این نکته توجه زیادی شده و زیبایی افراد در اولویت خاصی قرار دارد.

زمان پیوند کاشت مو طبیعی در افراد جوان

نمی توان برای عمل کاشت مو زمان دقیقی تعیین کرد و در نظر گرفت زیرا در افراد مختلف متفاوت می باشد. اکثر افراد این عمل را زمانی انجام می دهند که به اندازه کافی از موهای شخص ریخته شده ولی هنوزکاملاً طاس نشده اند. به گفته متخصصین اما بهتر است فرد زمانی عمل کاشت مو را انجام دهد که در سنین بین ۲۵ تا ۴۵ سال قرار دارد و از نظر اجتماعی فعال است و می خواهد در کار و همین طور زندگی و روابط اجتماعی حضور فعال داشته باشد.
در صورتی که شروع فرآیند نازک شدن موها و طاسی در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست باشد، می توان به احتمال زیاد پیش بینی کرد که این فرد دچار طاسی شدید و کامل خواهد شد. در حالیکه اگر این اتفاق در دهه سوم و چهارم زندگی بیافتد می توان تصور نمود که که فرد مبتلا به کم مویی وسیع و شدید نخواهد گردید. این مسایل همگی در تصمیم گیری برای انجام یا عدم انجام پیوند مو در یک فرد متقاضی پیوند مو تأثیر بسزایی دارند. بهترین فردی که که می تواند راجع به این موضوع قضاوت کند خود شما هستید زیرا شما بهتر از هر شخص دیگری می توانید بفهمید که وضعیت موهای شما به چه صورتی می باشد و آیا نیازی به عمل کاشت مو دارید یا خیر.

واحد فولیکولار یا گرافت

واحد های فولیکولار چیست و دلایل اهمیت فولیکولار

در عمل کاشت مو با اصطلاحی به نام فولیکولار روبرو می شویم که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد. موها در دسته های ۱ تا ۴ تایی رشد می کنند و در میان این دسته های مو، فضای خالی وجود دارد. پیوند واحدهای فولیکولار به معنی استفاده از استریومیکروسکوپ ، برای برداشت دقیق این واحد ها به صورت سالم از پوست، جهت پیوند به نواحی طاس می باشد. پوست بدون مو که در میان فولیکول ها وجود دارد برداشته می شود و بنابراین شما یک پیوند موی واقعی را خواهید داشت. انجام این کار بسیار مهم می باشد زیرا یک فرد مبتلا به طاسی از وجود قسمت های بدون موی بیشتر در نواحی پیوند شده ، خوشحال نمی شود.

تفاوت پیوند واحد فولیکولار با مینی یا میکرو پیوند

در عمل کاشت مو اصلطلاحات دیگری با نام های میکرو پیوند و مینی پیوند رایج هستند که به توضیح آن ها و تفاوتهایشان با فولیکولار می پردازیم. میکرو پیوند، پیوندی است که شامل ۱ تا دو تار مو می شود و مینی پیوند، پیوندی است که شامل ۳ تا شش تار مو می باشد.
بنابراین پیوند واحد فولیکولار در واقع فرمی از مینی یا میکرو پیوند می باشد. درست در همین نقطه تشابهات به پایان می رسد. در مینی یا میکرو پیوند هیچ اهمیتی به واحد های فولیکولار داده نمی شود. این نوع از پیوندها با برداشتن یک نوار مو از ناحیه دهنده مو و۸ با استفاده از یک چاقوی چند لبه انجام می شود. بعد از برداشتن نوار مو، بدون استفاده از میکروسکوپ یا هرگونه ابزار دیگری و بدون هیچ اهمیتی به شرایط طبیعی فولیکول مو، آنها را به سایز های دلخواه تبدیل می کنند. در عمل کاشت مو این کار باعث ایجاد سه مشکل می شود:

برش های بیشتر
پیوند زدن پوست بدون مو
کاهش تراکم در ناحیه گیرنده به خاطر سایز بزرگتر پیوند

مهمترین مزیت روش کاشت مو مینی یا میکرو پیوند این است که این امر از جراح وقت کمتری می گیرد ، نیازمند مهارت و نیروی انسانی کمتری می باشد و در نتیجه برای بیمار نیز ارزان تر خواهد بود. با این حال، نتیجه معمولا برعکس است و این روش نسبت به روش کاشت مو FUT بهتر نیست.

پیوند واحد فولیکولار با بهترین روش کاشت مو FUT

پیوند واحد فولیکولار به معنای پیوند گروه های کوچک، اختصاصی و طبیعی مو است که به آنها واحد فولیکولار گفته می شود. یک نوار باریک از موی پشت یا طرفین سر فرد برداشته می شود و سپس واحدهای فولیکولار با استفاده از میکروسکوپ ها و توسط تکنسین های ماهر از این نوار مو برداشت می شوند. واحدهای فولیکولار از ۱، ۲، ۳ و گاهی اوقات ۴ مو تشکیل می شوند. این واحدها با توجه به الگوی رشد طبیعی مو، در نواحی طاس جایگذاری می شوند.

استخراج واحد فولیکولار در بهترین روش کاشت مو FUE

استخراج واحد فولیکولار شامل برداشت یک به یک واحدهای فولیکولار از ناحیه دهنده مو، بدون برداشتن نوار مو می باشد. برای استخراج این واحدهای فولیکولار، از یک ابزار پانچ مانند و نوک تیز استفاده می شود.

دلیل استفاده از روش کاشت مو FUE

روش کاشت مو FUE مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است زیرا بسیاری از بیماران از باقی ماندن اثر زخم ناشی از برداشتن نوار موی ناحیه دهنده مو، بر روی سرشان ناراضی بودند، تکنیک استخراج واحد فولیکولار توسعه پیدا کرد. با استفاده از تکنیک های جراحی، زخم ناشی از برداشتن نوار مو در ناحیه دهنده مو ، تقریبا ناپدید می گردد. بنابراین در روش کاشت مو FUT در حال حاضر هیچ نگرانی بابت ایجاد زخم بر روی پوست سر وجود نخواهد داشت.

واحد بیوفولیکولار

در روش های کاشت مو طبیعی برخی از واحدهای فولیکولار بسیار به هم نزدیک هستند، بنابراین به جای جدا کردن آنها از هم و تبدیل آنها به ۲ واحد فولیکولار، آن واحدها با استفاده از استریومیکروسکوپ ها به دقت و به عنوان بافتی حاوی دو واحد فولیکولار جدا می شوند. اینگونه موارد در قسمت جلویی سر قرار می گیرند و باعث فراهم آوردن تراکم بیشتری نسبت به استفاده از واحدهای فولیکولار تکی می شوند. بنابراین موهای جلوی سر پرپشت تر به نظر می رسند و این برای فردی که عمل کاشت مو را انجام می دهد بسیار راضی کننده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of